| johnkenedy a întrebat:

Am aproape 21 de ani si inca nu prea stiu ce sa fac, adica inainte imi placea sa programez, dupa aia am lasat balta, dupa aia m-am apucat de photoshop, dupa aia m-am apucat de editat video-uri, dupa aia m-am apucat de design, si acum vreau sa invat sa fac muzica, nu prea stiu ce sa fac. adica cunosc, stiu cum sa le fac pe toate, dar nu gasesc un lucru de care sa nu ma plictisesc si sa il las balta dupa cateva zile. trebuie sa ma gandesc foarte bine ce vreau sa fac pe viitor, pentru ca momentan am un job la care nu prea sunt multumit, adica nu e ceea ce vreau eu.
Nu sunt in stare sa gasesc ceva de care sa ma pot tine si sa continui cu treaba aia.
Toate lucrurile pe care le-am facut pana acum nu le-am facut de obligatie sa zic asa (ca uite, daca faci treaba aia o sa castigi multi bani) am facut-o de curiozitate, si la toate lucrurile mi-a placut ce am facut, dar m-am plictisit de ele, nu stiu..de ceva ani buni tot am problema asta si nu stiu cum sa scap odata, ma enervez deseori cand zic ca o sa gasesc ceva la care sa ma pricep, sa imi si placa, si sa o fac si pe durata mai lunga, si tot nu gasesc chestia aia.
Cateodata ma simt batran si nu mai vreau sa fac nimic, pur si simplu sa ma doara undeva si sa las treburile sa decurga cum vor ele.
Acuma ma gandesc sa merg la un psiholog pentru ca ori am eu o problema, ori is eu cam prost.
Niste sfaturi?

2 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Parca m-am regasit pe mine in unele cuvinte de mai sus si eu sunt tot incep sa fac multe lucruri dar niciodata nu le duc pana la capat, cheia este ambitia! Trebuie sa ai ambitie si pasiune pentru ceea ce faci, ca de exemplu sa zicem ca eu am toate astea, cant la orga si imi doresc sa devin cat mai buna la asta dar parca nu imi tine mult motivatia si ma copleseste lenea iar dupa iarasi imi revine energia, sunt zile cand cant in permanenta si sunt zile cand fac pauza o luna pentru ca pur si simplu nu mai am chef. Eu zic sa iti faci un program pe o foaie si asa ambitia va creste, daca inca nu ai gasit ce iti place cu siguranta vei gasi doar cauta si cauta, incearca-le pe toate pana la urma tot trebuie sa iti placa ceva, multa bafta!

| johnkenedy explică (pentru CleanHeart):

Am tot auzit treaba cu "scrie orele cand faci chestia x, si respecta-le" dar parca tot la fel e..nu stiu, eu incerc tot timpul sa fac ceva sa nu ma tin lipsit de activitate, intotdeauna gasesc ceva de facut, dar parca nu o fac cu placere, dupa aia imi zic in minte ca nu o ca nu o fac cu placere si ma plictisesc, si las balta, si cursul asta se tot repeta.
Multa bafta si tie cu orga happy