| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Ma plictisesc foarte repede, nu suport monotonia, vreau mereu ceva mai nou. De exemplu, m-am angajat si am fost foarte entuziasmata. Dupa o saptamana de facut acelasi lucru la nesfarsit, deja imi uram locul de munca. M-am apucat de invatat o limba straina. Imediat ce am inceput sa ma familiariez cu ea, m-am plictisit. Nu pot duce un lucru pana la capat. Oare am probleme de atentie, ori o lipsa grava de determinare? Nu stiu ce sa mai fac. Ma urasc

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca ai, ceea ce crezi ca ai! --- "problema " ta este stima de sine.

Stima de sine este o "chestie" umana fragila si schimbatoare! ----ea creste cand reusesti sa-ti atingi scopurile si scade cand nu reusesti.In viata, oricui i se poate intampla ca stima de sine sa scada la cote alarmante, dar TENACITATEA si INCREDEREA in propriile capacitati sunt "antidotul" care neutralizeaza sentimentul de ura de sine.

| LaLaura a răspuns:

Nu stiu daca e vorba ca te plictisesti sau ca nu au importanta pentru tine, daca ai vedea altfel lucrurile, daca ai gasi importanta in ele, nu cred ca te-ai mai plictisii ci ai face-o din placere.

| T0T a răspuns:

Mergi și consultă un psiholog, e o problemă. Mie unul nu îmi plac de loc oamenii de genul tău, și nu știu dacă chestia asta este tratabilă.

| CinevaNou a răspuns:

Orice ai face nu te baza pe raspunsurile "campionilor", majoritatea nici macar nu citesc intrebarea si dau niste raspunsuri de tot rasul.