| Mihaa22 a întrebat:

Am împlinit de curând 24 de ani si nu stiu ce sa fac cu viata mea. Sunt sănătoasă, familia mea este sănătoasă si da, e cel mai important lucru dar nu ma simt eu împlinită dpdv financiar. Lucrez, am salariul meu dar efectiv nu imi ajunge nici ca sa trăiesc de pe o zi pe alta. Cam toate salariile sunt la fel. As pleca in alta tara la munca cinstita. Nu imi e frica de munca grea, atata timp cat e cinstita si plătită bine poate fi cat de grea. Problem e ca nici nu am cum sa plec singura de capul meu dupa un anunt de pe net, mi e frica. Nu am pe nimeni care sa lucreze "afara" si nici nu am pe cine lua cu mine. Sunt intr o dilema pentru ca nu vreau sa trag de ultimii mei bani de parca ar fi ultimele minute din viata. Am si studiat dar cu mare lucru nu m au ajutat nici studiile. Am lucrat si studiat toti anii astia pentru nimic. N am fost niciodata la mare/munte si nici parintii mei nu au fost. Vreau sa imi permit sa merg si sa ii iau cu mine.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu toate salariile sunt la fel. Nu spui in ce domeniu lucrezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu zici de ce domeniu e vorba

| Sophieka a răspuns:

Apeleaza la o agentie de forta de munca de afara care ofera transport gratuit si cazare.
Ar fi una se numeste Manuvia. Eu nu am fost cu ei, ci o cunostinta, cu ani in urma.

Ori daca vrei sa ramai aici, ori iti cauti 2 locuri de munca, ori iti incerci norocul ca agent de vanzari sau agent imobiliar intr-un loc unde esti invatat toti pasii...

| Lupică27 a răspuns:

"Am împlinit de curând 24 de ani si nu stiu ce sa fac cu viata mea"
Te apuci de bautura.
Din ce oras esti? Sunt orase in tara in care locurile de munca sunt putine si nasoale.

| Dragosdoar a răspuns:

In primul rand, nici eu nu sunt departe de tine In ceea ce priveste lipsurile din tara asta si am peste 25 de ani. Eu Inca studiez, dar sunt constient ca studiile nu prea ma vor scoate cu nimic in fata.
Prin lista asta lunga de comentarii, unii cu sfaturi, altii cu critici, te vei lovi de scepticism sau frustrari cu privire la faptul daca poti gasi o indrumare generala potrivita pentru tine pe acest forum, asa ca eu nici macar nu stiu ce sfat sa-ti dau. As recomanda doar sa mai astepti si sa asculti si ce mai spun alte cunostinte despre oportunitatile de munca de prin vest, ca sigur mai stii pe unu sau doi care sa fii muncit prin afara.

| Madaxo97 a răspuns:

Povestea vietii multor tineri ce spui tu. Stiu si eu cum e. In România asta e situația, nu poți face bani serioși dintr-un job normal, decât dacă devii antreprenor dar si așa e foarte greu. Soluția ar fi in "afara", dar si acolo daca nu strângi banii si ii spargi aiurea degeaba te duci. Nu ai chiar pe nimeni plecat? Nici măcar vecini, cunoștințe? In ziua de azi toti cunoaștem cel putin o persoana sa muncească in strainatate, sunt foarte multi plecați. Era bine daca aveai un iubit si plecați în cuplu, chiria era mai mică si ați fi strâns mai repede bani pentru o casă, mașină, sau ce ti-ai mai propus tu. Ai grijă, daca totuși nu ai pe nimeni mai bine nu pleca, sau pleci pe riscul tau, fiind si femeie, daca erai bărbat era altceva.
Ce anume ai studiat? Nu poți gasi un job in domeniul in care ai studiat un pic mai bine plătit?

| Standt a răspuns:

Ai 24 de ani, stai cu parintii si nu iti ajung banii?
Nu cumva nu stii sa-i gestionezi? Pe ce ii cheltui?

| Mihaa22 explică (pentru Standt):

De unde ai dedus ca stau cu parintii? Am spus ca vreau sa ii duc si pe ei la mare/munte pentru ca nici ei nu si au permis. happy

| andreiaurel232341 a răspuns:

Pleacă din România că tot la fel vei fi și la 30 de ani și la 40 de ani.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu te du in străinătate, mai ales după promisiunea unui loc de muncă bine plătit. Astfel de angajări postate pe net pot fi înșelătoare.

| Anonim240 a răspuns:

Nu recomand să mergi in strainatate, multe țepe sunt acolo, plus că pentru o femeie e mult mai complicat. Am o mătușă care era cât pe ce să fie traficată. Simigeriile Luca, Petru, au salarii bunicele. De la 3500-4000 lei. Mi se pare chiar decent pentru o persoană singură. Nu poți avea salariu mare deodată, plus că și în alte țări dacă te duci, singură nu strângi, pentru că acolo sunt salariile mai mari, dar și prețurile pe măsură, plus cazarea și ce mai e…e ca și cum ai sta tot în România. Mai bine rămâi în țară pentru că e mai ok, mai ales dacă nu ai cu cine merge.

| Anonim240 a răspuns (pentru Anonim240):

Cât despre vacanțe și altele…dacă spui că trăiești de pe o zi pe alta, de unde pretenția asta de vacanțe? Plus că, părerea mea, poți merge și intr-o excursie de o zi cu ai tăi și nu e atât de costisitor. Dacă te duci în alte țări cu țelul de a munci pentru vacanțe, te duci deja setată pe un scop neimportant… muncești efectiv degeaba, apoi cheltui banii inutil în vacanțe…mi se pare o prostie… fara suparare, mai ales ca munca singura in strainatate implica atatea riscuri

| Robertssdix a răspuns:

Sfatul
Meu e ca am trecut prin aceleași etape,,, de la bani vor fi
Mereu probleme, discutii… ești tânără dacă nu ai copii pleacă în afară îți vei schimba mentalitatea vei da de alte oportunități cu banii obținuți investește în tine ca nu o sa stai toată vremea plecată eu m-am săturat de uk 6 ani,, vei dori sa revii in tara așa ca dacă investești în tine într-o calificare e super bine,, nu afacere ca pierzi..doar dacă ai talent în ale femeilor gene. unchii coafat. dacă nu ai posibilitate să pleci fă un efort să te ajute și ai tăi bagă te asistentă, caută ceva la stat mai mapn.

| stefans95 a răspuns:

Nu disper, unele lucruri ajung mai tarziu sa te bucuri de ele. Încearca sa pleci in strainatea, dar sfatul meu este sa pleci prin/cu cineva cunoscut, eu am plecat de mic singur si am dat de mult greu si persoane ce vor profita

| oklesgoo a răspuns:

Ce ai studiat mai exact, ai fost la vreo faculate?