| anonim_4396 a întrebat:

Bună, numele Covaci este român sau maghiar?
Unii zic că, Covaci derivă din Kovács!
Dar e o regulă?
Cineva pe un forum undeva zicea că numele Covaci a fost / ar fi fost maghiarizat, ca multe alte nume românești, la începutul anilor 1800 când s-a eliminat / scos sufixul "u"!
Că numele Covaci ar fi de fapt român la origini (Covaciu), dar folosit și în ungurește!
Eu personal am niște cunoștințe foarte foarte vechi cu numele de Covaci, care au venit din Ucraina în zona de vest a României, undeva pe la începutul sau sfârșitul anului 1800!
Nu mai știu exact anume!
Ei au vorbit ucraineană de la bun început de când au plecat și până când au murit în România!
La fel și urmașii lor!
Ce-i drept că au lucrat la un patron ungur, la tăiatul lemnelor!
Dar nu numai ei au venit singuri, ci și câțiva conaționali de ai lor; nu mulți, dar nici puțini!
Astfel că au rămas acolo stabilindu-se și formând o comunitate ucraineană; ei fiind considerați ruși de către românii de atuncea!
Deși nu erau ruși, ci ucraineni din ce știu și am auzit!
Asta 100% sigur!
Deorece știu sigur că au venit din Ucraina înspre nordul Românie și luând-o mai apoi în spre vest!
Ce-i drept erau și foarte disprețuiți din cauza comunismului!
Problema e că, urmașii lor nu își mai aduc aminte prea multe despre ei, deoarece au trăit foarte greu atuncea; în încercarea de a-și face / crea un viitor mai bun!
Atunci nu se prea făcea școala prea multă, decât muncă, muncă și iar muncă!
Din păcate nu prea am reușit să aflu originea lor dinainte a celor veniți de la granița Ucrainei cu România, în România!
(Dinspre partea de sus)
Deoarece mulți au murit, câți mai erau!
Ei au venit dinspre partea de nord a României, (din Ucraina) către partea de vest! (făcând ca un fel de curbă)
Uni zic că, Covaci derivă din Kovács, alt undeva, că ar fi slavon, și că ar deriva din Koval / Kovali / Kovaliev!
( Fierar tălmăcit )
Voi ce credeți?
Că, Covaci e român la origine, sau invers?
E posibil oare să fi fost o migrație a ungurilor în partea de nord a Ucrainei înainte / în timpul anilor 1800, la învecinarea de nord cu România; iar mai apoi unii din ei să fi luat-o în partea jos? (nord a României)
Deși sincer să fiu, îmi vine tare greu să cred lucrul îsta, deși e doar o ipoteză!
Voi ce părere aveți în acest caz?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Covaci poate fi roman maghiarizat (Fieraru) dar poate fi si maghiar romanizat. In limba maghiara se scrie Kovács. De aici si expresia de apelare a fierarilor (in Ardeal) "cauaciule!". In 1000 de ani de asuprire maghiara, si mai ales dupa 1800, a fost o maghiarizare fortata a romanilor si tiganilor. Asa se face ca eu cunosc multi tigani care vorbesc fluent limba maghiara si se poticnesc la limba romana. Dupa 1918 a inceput operatiunea de romanizare a numelor maghiare. Nu a fost o operatiune fortata (ca sub jugul austro-ungar) dar s-a mai practicat. Dupa 1943, dupa ocuparea Ardealului de Nord s-a practicat din nou maghiarizarea chiar si cu sabia. Au fost ucise si femei gravide scotand fatul cu cu sabia din burta mamei. Romanii, cu numele maghiarizate, au fugit in nordul Munteniei si in vestul Moldovei. Asa se face ca eu am avut doi sefi munteni cu nume maghiare dar romanizate: Deac (de la Deak) si Naghi (de la Nagy). Daca ai sa fii atent la cei ce poarta numele Kovacs sau Covaci ai sa vezi ca sunt cam "bărnaci" (inchisi, negri) la culoare.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Cei de care am pomenit eu nu sunt absolut deloc negri!
Nici măcar ușor măslinii!
Sunt 100% albi prefecți!
Și nu par să aibă nici trăsături atipice ungurești! (Cu toate că sau cam mai pierdut prin metisare, dar oricum)
Nu cred să fi fost nici măcar fierari, ci doar niște simpli muncitori care trăiau undeva la țară!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

E! S-au mai corcit in timp. Eu locuiesc in Ardeal si astea sunt observatiile mele facute de-a lungul vremii. Mai mult, am avut o meserie in care am avut multi oameni in subordine, majoritatea din Ardeal.

| sierra1 a răspuns:

Cui îi pasă!? cred că nici ție, din moment ce ești joey, cu igrec

Răspuns utilizator avertizat
| Ana1687 a răspuns:

Covaci este forma românească a numelui Kovač, la origi provine din limba maghiară dar este românesc, au luat numele maghiar și l-au modificat și s-a creat un nume romanesc, deci nu, chiar daca a fost inspirat din Kovač, cuvânt care înseamnă falsificator/fierar in limbile slave, nu este un nume maghiar, pentru că Kovač nu este același lucru cu Covaci pentru că au existat modificări