| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am mai scris aici. Va rog sa ma intelegeti, nu stiam prea bine despre ce vorbesc si au fost niste intrebari aiurea.
Am inceput sa invat programare, dar am auzit si de testare. Nu stiu ce imi place mai mult dintee astea asa ca am facut urmatoarele, ca am zis ca o sa imi dau seama pe parcurs :

1. Am luat cursul de QA al lui Radu Popescu de pe Udemy
- aici sunt bazele testarii automate si manuale, te invata sa faci un CV decent și toate cele, dar din cate am inteles de la altii, e greu sa iti gasesti un loc de munca doar cu informatiile alea
- am terminat cursul dar nu am aplicat la nimic fiindca am vrut sa vad si cum e sa invat programare propriu zisa, desi stiu ca si la testare automata e nevoie de programare

2. Am luat un curs de phyton de pe udemy si lm facut tot
- am inteles cam tot
- mi-a placut
- au trecut vreo 2 luni de atunci si unele chestii le am mai uitat

3. Am urmarit tutoriale de HTML pe YouTube
- am invatat bazele cat de cat si mai stiu din liceu

4. Am 3 volume de liceu de informatica C++ din 2005,
- am inceput zilele astea sa le citesc si sa rezolv ce e pe acolo ca sa imi dezvolt gandirea analitica si chestiile de baza din liceu, chiar daca sunt in C++, fiindca unele informatii de baza din liceu imi lipsesc si asta poate conteaza putin

5. Recent, am dat peste platforma JuniorMind
- oamenii de aici, ofera mai intai o triere prin care selecteaza oarecum oamenii care sunt cu adevarat interesati de domeniu prin teorie si apou exercitii si intrebari
- mai apoi, daca te descurci, te contacteaza ei, te invata programare si mai apoi te angajeaza la una din firmele lor partenere si tu nu trebuie sa platesti nimic daca te angajezi prin ei
- mie asta chiar mi se pare un avantaj, si anume faptul ca te angajeaza ei sau te ajuta la angajare (inca nu stiu cum e cu angajarea)

6. Am mai facut putin din TheOdinProject, dar am renuntat fiindca nu stiam sigur daca aia vreau sa fac

Astea fiind spuse, as vrea sa stiu daca e ok ce am facut pana acum sau le am combinat aiurea? Am cam 3 4 luni de cand am inceput sa studiez intensiv. Am 19 ani si stiu ca pot merge la facultate, dar e o alegere personala. Sunt autodidact si sunt de parere ca pot invata singur, mult mai bine si pot salva cativa ani pierduti acolo, doar ca am nevoie de o directie.

Nu vreau sa intru in acest domeniu pentru bani neaparat. La inceput, recunosc, asta era scopul, dar dupa ce am inceput treaba, ajungeam sa fiu epuizat seara de la atata gandit si dupa cateva ore sa imi vina un chef nebun sa ma apuc din nou si sa inteleg ce nu am stiut sa fac.

Cred ca problema mea poate fi oarecum si aceasta indecizie. Vad ca nu merg nici intr o directie si asta ma demotiveaza ca nu am un scop clar, nici nu stiu ce vreau sa fac.

Stiu ca nu are legatura, dar daca nu reusesc pe drumul asta, singurul meu drum ramane sa merg la politie si nu stiu ce sa zic. Am vazut ca oamenii au o parere foarte proasta desore polititsti si ii urasc foarte mult. Tot pe aici am mai citit si am auzit ca si ca programator, unii sunt nefericiti, tristi, nu au viata sociala etc. Deci pur si simplu sunt confuz si nu stiu ce sa fac. Sunt prea multe informatii si opinii care ma coplesesc.

ORICE SFAT E O MINA DE AUR! Mulțumesc mult tuturor celor ce au citit tot!

3 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

"Tot pe aici am mai citit si am auzit ca si ca programator, unii sunt nefericiti, tristi, nu au viata sociala etc"
Sunt si astfel de cazuri, dar daca tu decizi sa nu ai grija deloc de tine si sa stai numai in casa si cand ai ocazia sa iesi, e decizia ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello. Faptul că simți că nu ai un scop clar și că nu ai ajuns niciunde e fiindcă ai încercat să faci puțin din toate și nimic calumea. Când nu ai nicio bază construită, nicio experiență, e greu să ajungi undeva dacă nu ai o structură pe care o urmărești și o iei în mii de direcții.

În primul rând, învață bazele programării. Și nu mă refer să urmărești un curs sau să faci câteva tutoriale, ci să înveți calumea din materialele avute și să începi să faci probleme. În liceu făceam problemele de pe pbinfo.ro, fiindcă sunt structurate și treci prin toate. Also, cel mai important- îți dezvolți gândirea respectivă. Trebuie să ai logica necesară pentru a gândi cum să rezolvi problemele și da, e un start bun pentru un începător.
Mereu am considerat că pentru început așa înveți într-un mod eficient programare- stând în fața problemelor și gândindu-te cum să le rezolvi, ulterior enervându-te pe erori și basically, atunci când îți bați capul cu multe lucruri din proces, chiar înveți.
Hackerrank.com iarăși are challange-uri faine.

O greșeală majoră făcută de tine e faptul că te-ai focusat pe front end, apoi pe back end. Până nu înveți, mergi doar pe-o ramură. Apoi, legat de back end. Ai rezolvat probmele în C++ și ai făcut un curs de Python. Alege un singur limbaj de programare pentru început și învață-l calumea.
Oricum, odată ce înveți un limbaj de programare, e foarte ușor să treci la altul.

Dpdv a structurii, după ce-ai terminat cu bazele și ți-ai format logica analitică, poți trece la chestii mai complexe. Învață calumea OOP, începe să faci proiecte singur(ajută extraordinar de mult) and so on. Dacă o să vrei, poți să te extinzi mult după, ajungând la proiecte și mai complexe, unde vei avea nevoie și de partea de front end. Also, baze de date.
Ideea e să le iei treptat, fiindcă ai nevoie de multă muncă.

Dacă mai ai întrebări, scrie-mi. Am făcut liceul, facultatea și lucrez tot pe domeniu. laughing