| anonim_4396 a întrebat:

Anul viitor mă duc la liceu la mate-info și am auzit ca se face C++... În vara asta aș vreau sa am măcar bazele C++ însușite ca să îmi fie mai ușor la liceu. Cum aș putea începe? Sunt familiarizat cu HTML și puțin JS, dar nu știu dacă ajută la ceva astea...
Ce îmi recomandați ca să încep să învăț programare C++ de la zero?

3 răspunsuri:
| RememberToSmile a răspuns:

Hei! Pai depinde daca mergi la mate-info intensiv engleza, intensiv info sau neintensiv. Daca mergi la intensiv engleza se va face si C++ dar numai mai incolo, in clasa a9a nu faci doar pseudocod. Daca mergi la intensiv info sau neintensiv e cam tot aceeasi chestie, se face C++ din clasa a9a dar nu e greu. Faptul ca sti html nu te ajuta cu absolut nimic la info doar la tic.
Nu prea stiu ce sfat sa iti dau ca sa incepi sa inveti singur, voiam doar sa iti spun cum e cu info; daca vrei i-ati o culegere in care sa fie si explicatii si exercitii, cauta ceva lectii pe net sau intreaba daca stii pe cineva care stie si poate sa iti explice macar asa in mare. Si nu te stresa, e usor.

| anonim_4396 explică (pentru RememberToSmile):

Mă duc la mate-info neinteinsiv fiindca nu e un așa profil în zona mea... Și zici că nu e greu C++, a? Mă gândeam să învăț de pe net deocamdată...

| Alinamia a răspuns:

E foarte simplu C++ se invata rapid descarcati mingul pentru a lucara programe iar ca sa vezi cum se face gasesti pe net modalitatea