| MCRgurl a întrebat:

Am nevoie urgenta de niste sfaturi, asa ca apelez la voi.Dau funda.
Deci.Eu sunt la un profil sportiv.Si vreau in clasa a 10-a sa ma transfer la stiinte sociale,si la facultate sa dau la psihologie, si am cateva intrebari.
1)Fac bine ducandu-ma la stiinte sociale? Adica ma va ajuta cand voi vrea sa merg la facultatea de psihologie?
2)Se face multa matematica pe stiinte sociale? E o materie la care am multe goluri si cu care am avut probleme de cand ma stiu, si o evit cu orice pret.
3)Ce diferente trebuie sa dau ca sa ma transfer de pe sportiv la stiinte sociale?
4)Si conteaza ce liceu faci? Adica daca la liceul unde vreau eu (liceul sportiv) se intra cu 6.82 la stiinte sociale,are vreo relevanta? Adica daca iau nota mare la bac si am si medii mari pe parcursul liceului,mai conteaza ca am facut un liceu la care se intra cu medie mai micuta?

Va rog din suflet, trebuie sa ma hotarasc rapid.Si nu am la cine apela, pentru ca la secretariat ori nu gasesc pe nimeni ori mi se spune ca nu ma pot ajuta ca nu stiu nici ele exact.Va multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

1. Liceul nu are nicio legatura cu facultatea, adica poti sa fii la filo si sa mergi la medicina.
2. Nu, e destul de usor modulul de matematica.
3. Nu pot sa-ti raspund aici, eventual ceva materii specifice profilului.
4. Nu conteaza cu cat ai intrat, ce medie ai pe parcursul liceului. Conteaza media de la bac. Daca nu vrei sa mergi la stiinte sociale, eu as zice sa ramai unde esti acum, sa te interesezi de materiile pentru examenul la facultate si eventual in clasa a12a sa faci meditatii. Cum crezi tu ca iti va fi mai usor. Oricum, te vei mai razgandi de 10 ori laughing

| MCRgurl explică (pentru IoanaIonuca):

Pai eu nu prea aveam profilul asta in vizor.Dar am vazut undeva, tot la o postare pe TPU tot asa cineva care voia la psihologie si intreba la ce profil ar fi bine sa mearga si toti i-au zis ca ar trebui sa mearga la stiinte sociale.Eu asa as vrea la filologie sincer.Nici pe profil sportiv nu pot sta pentru ca eu chiar nu am treaba cu sportul, am intrat aici pentru ca aici mai ramasesera locuri libere laughing dar asta ma ingrijora pe mine.Ca voi avea probleme mai departe daca aleg sa raman la sportiv.Dar desi media mea e 8.17, stau intr-un oras mic si la celelalte licee se intra la ss cu 8.90, 9.50, 8.39, etc.Si la sportiv se intra cu 6 si ceva.Dar daca zici ca nu prea conteaza mediile si liceul pe care il faci, ci doar bacul...atunci banuiesc ca e bine. Sper sa doar sa nu regret ca nu am mers altundeva.Multumesc de raspuns.

| IoanaIonuca a răspuns (pentru MCRgurl):

Atunci de ce nu mergi la filo, daca acolo vrei? Asta cu regretatul e relativa. N-ar trebui sa regreti nimic. Conteaza sa-ti placa ce faci, nu are importanta ce zice/crede lumea.

| MCRgurl explică (pentru IoanaIonuca):

Pai mie mi-ar placea foarte mult sa lucrez intr-un spital de psihiatrie.Asta e visul meu, sincera sa fiu laughing si de aceea as prefera sa merg la psihologie.Si eu credeam ca trebuie sa ma duc la stiinte sociale ca sa pot merge la psihologie. Daca zici ca nu conteaza foarte tare profilul, atunci ma voi duce la filologie.Si de aia imi mai era frica de faptul ca daca aleg un liceu unde se intra cu o medie mai mica, nu voi putea merge unde imi doresc, si ca va trebui sa merg la un liceu mai bun, chiar daca profilul e acelasi.Multumesc mult de ajutor.Voi merge pana la urma pe filologie si sper ca peste 4 ani, cand termin liceul, sa ajung unde imi propun.

| SuneteDeChitara a răspuns (pentru MCRgurl):

Intr-un spital de psihiatrie sunt sanse mici sa lucrezi daca esti psiholog. Ar trebui sa fii psihiatru si pentru asta trebuie sa faci medicina, nu psihologie.

| MCRgurl explică (pentru SuneteDeChitara):

Oh.Cred ca ai dreptate.N-am avut lucrul acesta in vizor cand imi faceam planuri.Multumesc mult ca mi-ai atras atentia asupra acestui fapt