| Virk a întrebat:

deci am o intrebare. Eu sunt la scoala profesionala si am vrut sa ma transfer la liceu la profil Stiinte Sociale. Am auzit de la cineva ca ma pot transfera dupa ce termin clasa a 9-a. Azi a mers maicamea la secretariat la liceul unde am vrut sa ma transfer si femeia de acolo a zis ca nu ma pot transfera doar dupa ce termin profesionala adica clasa a 11. Chiar e adevarat? Eu as vrea sa ma trasnfer dupa clasa a 9-a dar daca nu se poate.

Răspuns Câştigător
| Denision a răspuns:

Nu se poate pentru ca esti pe profesionala si banuiesc ca nici nu ai dat examenul de capacitate.
In plus, dupa clasa a 11-a nu se face un transfer ci atunci termini cei 3 ani de profesionala dupa care daca doresti continui mai departe sa iti faci liceul, completezi studiile dar in loc de 1 an faci 2 deoarece la seral se fac 13 clase.

| Virk explică (pentru Denision):

Uhh ce naspa, de stiam nu dadeam niciodata la profesionala.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Se poate! ---ROFUIP(Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar) prevede la art.152, aliniat(f):
"Elevii care au finalizat clasa a IX-a din invatamantul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar in clasa a IX-a a invatamantului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul si specializarea la care solicita transferul.
ELEVII DIN CLASELE a X-a si a XI-a DIN INVATAMANTUL PROFESIONAL DE 3 ANI SE POT TRANSFERA IN CLASA a X-a DIN INVATAMANTUL LICEAL, cu respectarea conditiei de medie a clasei la care solicita transferul SI DUPA PROMOVAREA examenelor de diferenta"( vezi articolul din legea denumita ROFUIP: http://cdloga.ro/......Fcolar.pdf

Sintagma "cu respectarea conditiei de medie a clasei la care se solicita transferul " se refera la media ultimului promovat din clasa la care se solicita transferul, nicidecum la media de admitere in liceu( media de la capacitate/Evaluare Nationala). Cerinta " respectarea mediei de admitere la profilul si specializarea la care solicita transferul"se aplica numai daca ceri un transfer dupa finalizarea clasei a IX-a din invatamantul profesional in clasa a IX-a din invaatamantul liceal.
Asadar, daca nu ai sustinut examenul de admitere in liceu, te poti transfera dupa finalizarea clasei a X-a profesionala cu indeplinirea conditiilor: media anuala ( de promovare )a clasei a X-a profesionala sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat la clasa a X-a liceala si, in plus, sa promovezi examenele de diferenta.

| Virk explică (pentru alessia5158):

Mersii de informatie, eu inca nu am terminat clasa a 9-a. Dar de ce a zis secretariata ca nu pot sa ma transfer de la profesionala la liceu dupa a 9-a catre maicamea?

| alessia5158 a răspuns (pentru Virk):

Nu toate secretarele de la scoli se dovedesc a fi bine informate( unele sunt mai constiicioase si se informeaza, altele nu!). Spun din experienta!---mi s-a intamplat cu o secretara "habarnista", de la facultatea la care este student fiul meu.

| Virk explică (pentru alessia5158):

Si atunci ce ar trebui sa fac ca sa ma transfer? Mentionez ca nu am dat examenu ala de capacitate din a 8 a

| alessia5158 a răspuns (pentru Virk):

Dupa finalizarea clasei a X-a din invatamantul profesional(in vacanta de vara), unul dintre parinti depune cererea de transfer, adresata Consiliului de administratie, la secretariatul scolii primitoare. La depunere, sa ceara secretarei numarul de inregistrare al cererii si sa intrebe cand poate avea un raspuns. In cerere va specifica media de promovare a clasei a X-a invatamant profesional.Inainte de a depune cererea trebuie vazut, in Regulamentul propriu al scolii primitoare, daca exista si alte conditii suplimentare pe langa conditia de medie prevazuta in ROFUIP.( de regula, asemenea regulamente sunt afisate la avizierul scolilor).
Daca cererea nu va fi aprobata de catre Consiliul de administratie al scolii primitoare, dupa finalizarea celor 3 ani de invatamant profesional te vei putea inscrie pentru continuarea studiilor la orice liceu, fara sa fie nevoie de indeplinirea vreunei conditii.

| Virk explică (pentru alessia5158):

Multumesc de raspuns! M-a ajutat foarte mult!

| alessia5158 a răspuns (pentru Virk):

Cu placere!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate. Poti insa sa te inscrii din nou in clasa a noua si sa o faci si la liceu. Altfel, dupa ce termini 10 clase de profesionala, te vei muta in clasa a zecea (nu a 11-a) la liceu. Evident, trebuie sa dai si niste diferente.

| Virk explică (pentru Brigaela):

Pai cum ma inscriu din nou in clasa a 9-a la liceu? Mentionez ca nu am dat capacitatea.

| Brigaela a răspuns (pentru Virk):

Trebuie sa dai capacitatea, desigur. Te duci la scoala la acre ai invatat si soliciti inscrierea la examenul de capacitate (impreuna cu un parinte care sa semneze cererea, fiindca banuiesc ca esti minor). Apoi, in functie de nota pe care o iei, te inscrii la liceu, asa cum au facut colegii tai anul trecut.

| Virk explică (pentru Brigaela):

Umm deci, termin clasa a 9-a la profesionala, si dupa ma duc la fosta mea scoala ( unde am terminat clasa a 8-a) si solicit inscrierea la examenul de capacitate de a 8-a? si dupa ce ma fac?

| Brigaela a răspuns (pentru Virk):

Dai examenul de capacitate si apoi iti completezi fisa de inscriere la liceu cu optiunile dorite (in functie de media obtinuta) si apoi astepti repartitia computerizata si te isnscrii apoi la liceul la care ai fost repartizat.

| Virk explică (pentru Brigaela):

Okk, dar in ce data se da examenul si cum, imi vine mie nota la examen acasa sau cum, trebuie sa merg la scoala sa intreb cat am luat? uhhh scuze ca te cam bat la cap dar o fac pentru ca chiar as vrea sa merg la liceu

| Brigaela a răspuns (pentru Virk):

Asta trebuie sa te interesezi tu. Te poti uita pe siteul edu.ro. Notele se publica pe siteul edu.ro si se afiseaza la scoala. Sigur ca nu vine nimeni acasa sa te roage. Te duci, te uiti pe tabel, te uiti apoi pe tabelul cu licee si te orientezi cam ce licee poti accesa cu media pe care o ai, iei de la secretariatul scolii (sau de la fostul tau diriginte din clasa a opta) fisa de inscriere, o completezi cu cat mai multe optiuni, punandu-le primele pe cele mai dorite, o depui inapoi la scoala si apoi te uiti pe net (sau din nou la avizierul scolii) ca sa afli unde ai fost repartizat.

| Virk explică (pentru Brigaela):

Ok. am inteles, mersii de ajutor.

| anonimg a răspuns:

Eu in locul tau renuntam la scoala profesionala si cautam sa intru la liceu, pentru ca sa nu mai pierd timp cu cei trei ani de profesionala.