| FoundYouLover a întrebat:

Am renuntat de doua saptamani la un job care nu mi se potrivea si avea un orar oribil de incarcat.Am zis ca totul e ok, ce decizie super am luat.Bineinteles, la fel mi-au spus si rudele, ca am luat o decizie buna si ca ma sustin si financiar pana imi gasesc altceva.Deocamdata nu am ajuns sa fiu pe banii lor, sunt pentru inca vreo 3 saptamani sau o luna pe banii mei (mai am din banii de la fostul job) dar ma apuca depresia cand vad piata muncii.In timpul asta nu am vazut aproape nici un job care sa mi se potriveasca, si cand chiar apare unul nu sunt luata in considerare ca pe langa abilitatile principale ale jobului nu am nu stiu cati ani de experienta intr-un singur domeniu si ca nu am carnet de conducere.Din disperare de cauza am zis ca fac cate-un compromis.Dar daca nu e bine sa fac un compromis, si anume sa iau un job la care nu am toate abilitatile necesare, doar pentru ca numai joburi de-astea gasesc? Daca nu o sa invat cu timpul sa fac sarcinile la care nu ma pricep? Daca pur si simplu nu ma pricep la unele lucruri, oricat as incerca, n-am talent la ele, ci am la altele, dar nu la lucruri la care sa fiu platita? Ce e de facut in situatia asta?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu iti e suficient de foame de iti pui astfel de probleme...

| francezu21 a răspuns:

Off ca grea mai este munca asta!

| Holiday a răspuns:

In primul rand spune-ne ce abilitati ai si ce tip de job iti doresti ca sa te putem ajuta.

| FoundYouLover explică (pentru Holiday):

Buna! Am facut liceul Economic, specializarea turism. Apoi un an la Drept dupa care am schimbat si am facut si absolvit (cu licenta luata) facultatea de psihologie.Dar pe langa toate calificarile astea, intotdeauna m-am priceput la chestii mai artistice (sa scriu, sa desenez, sa cant). Chiar am lucrat o perioada la un ziar, ca redactor si editor, dar nu eram bine platita. Jobul de la ziar era cel mai bun, mi-a placut si ma pricepeam - fostul meu sef inca se roaga de mine sa ma intorc desi am plecat de la ziar de cel putin 3 ani.Dar nu eram platita. Daca cumpar ziarul local si ma uit prin anunturi vad numai joburi in comert si la spalat de vase.Am zis ca in comert nu mai vreau ca aproape peste tot se lucreaza in week-end-uri mult si se lucreaza dublu de sarbatori.Deci ramanea optiunea cu spalatul vaselor - am zis bine, ma cobor, e mult sub nivelul meu dar e asa usor ca ar fi ok ca e zero stres, numai ca, surpriza, la toate joburile astea au pretentia ca pe langa spalat vase si facut curat in bucatarie sa spal si wc-urile.Am zis ca nu vreau, e prea de tot! Daca dau pe bestjobs si e-jobs nu rasar ca prin minune joburi mai potrivite tot timpul, uneori rasar dar nu ma accepta ca n-am destula experienta sau carnet de conducere.Eu as vrea ori un job potrivit cu abilitatile mele (in turism, jurnalism sau psihologie) ori un job incredibil de usor, la care sa se poata descurca si cineva care nu are prea multe abilitati, chiar daca nu ar fi in domeniile mele, dar nu in comert, ca au program nasol peste tot in comert.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti cauti de munca in domeniul in care esti calificat si ai experinta!
Nu prea-i nimic de facut pana atunci, faci zeci de aplicatii pe zi si speri ca te va chema cineva la interviu si daca etsi norocos, sa iei si jobul repectiv.

| MoralSystem a răspuns:

Din pacate, joburile bune necesita o recomandare din interior. Eu am trecut prin tot felul de interviuri si postul apartinea celui care avea pile. Daca te pot sustine rudele, poate e o idee buna sa te intorci la postul de editor. Eu vorbesc strict din experienta mea, care nu a fost una pozitiva. Am incercat, am fost la multe interviuri si mereu lua postul cel care avea pilele. Cam asta e cu joburile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce sens te potrivesti pentru jurnalism?