| anonim_4396 a întrebat:

Daca semnez un contract in care mi s-a spus daca sunt de acord sa semnez pentru 2 ore in perioada de proba deoarece daca plec in mai putin de 3 luni o sa plateasca mult in cazul in care ar fi pe 8 ore. E ceva ciudat?
Deci teoretic e pe 2 ore, practic pe 8 ore.
Imi poate da teapa cumva?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"semnez pentru 2 ore in perioada de proba deoarece daca plec in mai putin de 3 luni o sa plateasca mult in cazul in care ar fi pe 8 ore. E ceva ciudat?"

oho, și incă cum! ia mai citește odată ce-ai scris

| dinaprilie a răspuns:

Daca in contractul de munca sunt stipulate doar 2 ore platite iar tu muncesti 8, da, este teapa. Poti sa refuzi sau sa-i faci reclamatie!

| BabaOarba a răspuns:

Multi practica acest lucru, iti trec in acte un timp de lucru mai mic, pentru a plati mai putine impozite si taxe pe salarii la stat. Iti vei primi banii exact cat ai negociat, dar in acte vei avea mai putin, ceea ce inseamna mai putina contributie la pensie pentru tine.

| anonima2617181 a răspuns:

Fii mai explicabil.

| anonim_4396 explică (pentru anonima2617181):

Pai pune tu intrebari ca eu nu stiu cum sa explic sad