| MarianAlexandru22 a întrebat:

Am o întrebare și vreau să-mi răspundeți doar dacă știți. E IMPORTANT!
M-am angajat de LUNI la un Fast-food.
Am mers de luni(am 4 zile) și de mâine NU VREAU SĂ MAI MERG.
Nu i-am spus la șef, pentru că nu merită.
Contract practic nu am încheiat, dar am dus foaie de la părinți cum că ei sunt de acord să muncesc la firma lui și o copie de pe buletinul meu. (EU SUNT ÎNCĂ MINOR)
Dacă mâine nu mai merg, mi se poate întâmpla ceva? Ma gândesc ca să ai un contract cu ei trebuie sa semnez ceva. Eu in schimb am dus vineri FOAIA CU ACORDUL și COPIE DE LA BULETINUL MEU.
Vă rog sa mă ajutați ca nu știu ce sa fac...

Ofer ce se poate...

Răspuns Câştigător
| 10Tenten10 a răspuns:

Bine, acum am o imagine (nu atat de placuta) mult mai clara a locului. In primul rand, nu au voie PRIN LEGE sa te tina 8 ore pentru ca (exact ca mine, aceiasi varsta) esti minor. Legea zice ca la minori e maxim 6 ore. Sincer, acum ca am inteles totul, iti zic si eu sa iti dai demisia. Dar din nou, zic ca ar trebui sa le spui. Le dai telefon, le spui ca nu mai vrei si atat. Stiu ca iti vine sa ii injuri de toate si sa nu mai vrei sa vi vreodata sa-i vezi, dar cam asa e procedura. Ii suni, le spui ca nu mai vi, nu mai vrei si nu au ce sa mai faca. Nu ai semnat nimic. Le spui si ai terminat.
Succes.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil ai văzut cum se câștigă banii și te-ai speriat. Nu se întâmplă nimic dar e de bun simț să-ți anunți fostul șef de decizia ta

| MarianAlexandru22 explică (pentru sierra1):

Nu e vorba de bani sau ceva... sa va povestesc pe scurt. NIMIC NU E ORGANIZAT ACOLO. Eram doar 3 persoane(cu tot cu șef, care stătea 24/24 cu noi). Dacă ma punea să fac cartofi pai, mă striga să debarasez mesele. Nu apucam să termin o masă ca îl și auzeam că strigă că el nu mai are BOLURI SA PUNĂ CIORBĂ. Când mă apucam să spăl, mai intra in debaraua unde aveam aparatul de cartofi pai, și striga la mine CA DE CE NU SUNT CARTOFII GATA.
cum am zis, eram 3. El, eu și menegerul. (Uneori venea și soția lui).
Azi spre exemplu, sefu’ lua comenzi și pe punea ori la pachet, ori acolo, in timp ce eu spălam niște vase. Mesele s-au umplut cu vase murdare de ciorbă și repede a strigat ca nu mai sunt locuri, să debarasez! Când m-am apucat, s-a trezit ca nu mai sunt aripioare in VITRINĂ și că trebuie să alimentez vitrina. (Toate acestea, in timp ce menegerul era la grătar, afară). A venit și menegerul nervos, să las aripioarele ca nu e urgent, ci mai degrabă sunt mesele de debarasat că nu au oamenii unde să se așeze.(șefu’ l-a aprobat din moment ce mai devreme m-a pus să alimentez vitrina cu aripioare)
Practic, de luni, 8 ore pe zi, m-au rupt cu rutina asta. Nu sunt deloc ORGANIZAȚI, cine, ce face...
Alt exemplu de azi. Șefu’, mi-a spus luni prima zi(după o observare cum că una dintre mese nu e curată cum trebuie) că după debarasare, mesele se spală cu soluție și ȘERVEȚELE. Azi, nevasta lui care tot ca o șefa îmi era, a strigat că NU SE SPALĂ CU ȘERVEȚELE, ci CU LAVETĂ UMEZITĂ ȘI FĂRĂ SOLUȚIE(dacă mai stau să șterg și cu soluție îmi ia 100 ani pentru o masă, blah, blah)
Astea sunt motivele pentru care nu mai vreau să am vreo interacțiune cu ei. Eu nu am înțeles nimic din ce trebuia să fac acolo( nu aveam un rol). Eram spălător de vase, bucătar, măturător, bucătar din nou(dar la grătar-am stat și acolo), luam comenzi, pregăteam(AICI SAU LA PACHET?), curier personal al șefului(mă trimitea să-i cumpăr câte un bax de caserole)... etc
Doar la 17 ani, TOATE CELE MENTIONATE MAI SUS.
Să nu mai punem că mă trezeam dimineața la 4(NU SUNT DIN ORAȘUL RESPECTIV) să merg cu autobuzul(30 km distanță)...
Inițial credeam că la început e așa, să ma obișnuiesc cu tot. cumnata șefului, care lucrează lângă noi(a renunțat la Fast-food din motivele astea), ea are 28 ani. mi-a povestit că așa e tot timpul și că dacă vreau să stau până in Septembrie să vorbesc cu șeful sau cu menegerul și sa ne organizăm că altfel ies mort de acolo. Am încercat, menegerul mi-a zis din start ca NU, că șeful nu angajazeaza spălători separați că nu aplică nimeni, femeie de servici NU ca nu e mare localul si așa mai departe...
Sper să înțelegeți că nu MUNCA în sine m-a speriat...

| sierra1 a răspuns:

E decizia ta. Cred că nu te așteptai doar să numeri banii. E și asta o experiență. Apropo, ce salariu primeai (dacă încheiai luna)?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Teoretic, atata timp cat esti minor, nu exista contracte. Nu iti sunt platite asigurarile deci practic muncesti la negru. Frumos ar fi insa, sa anunti macar prin telefon ca nu te mai duci. Nu ai nevoie de nicio hartie.

| asdfq a răspuns:

Ti-ai ales prost lansarea in piata muncii

| 10Tenten10 a răspuns:

Nu prea are ce sa ti se intmple. Adica poate o sa te sune si te intreaba 'De ce nu ai venit?' si, fara suparare, dar iti cam crapa obrazul de rusine. In special ca esti minor, poate iti suna (daca ignori apelul) parintii si s-ar putea sa te certe. Sincer, eu te-as sfatui sa continui, dar asta e alegerea ta. Exista oameni care nu mai vin la munca si cu contract incheiat. Ar fi mai bine sa anunti ca iti dai demisia. Completezi un formular si atat. Nu e mare scofala. Plus, gandeste-te ca ti-ai incomoda colegii de munca daca nu ai veni cand trebuia. Se poate sa se fi bazat pe tine.

| MarianAlexandru22 explică (pentru 10Tenten10):

Nu e vorba de bani sau ceva... sa va povestesc pe scurt. NIMIC NU E ORGANIZAT ACOLO. Eram doar 3 persoane(cu tot cu șef, care stătea 24/24 cu noi). Dacă ma punea să fac cartofi pai, mă striga să debarasez mesele. Nu apucam să termin o masă ca îl și auzeam că strigă că el nu mai are BOLURI SA PUNĂ CIORBĂ. Când mă apucam să spăl, mai intra in debaraua unde aveam aparatul de cartofi pai, și striga la mine CA DE CE NU SUNT CARTOFII GATA.
cum am zis, eram 3. El, eu și menegerul. (Uneori venea și soția lui).
Azi spre exemplu, sefu’ lua comenzi și pe punea ori la pachet, ori acolo, in timp ce eu spălam niște vase. Mesele s-au umplut cu vase murdare de ciorbă și repede a strigat ca nu mai sunt locuri, să debarasez! Când m-am apucat, s-a trezit ca nu mai sunt aripioare in VITRINĂ și că trebuie să alimentez vitrina. (Toate acestea, in timp ce menegerul era la grătar, afară). A venit și menegerul nervos, să las aripioarele ca nu e urgent, ci mai degrabă sunt mesele de debarasat că nu au oamenii unde să se așeze.(șefu’ l-a aprobat din moment ce mai devreme m-a pus să alimentez vitrina cu aripioare)
Practic, de luni, 8 ore pe zi, m-au rupt cu rutina asta. Nu sunt deloc ORGANIZAȚI, cine, ce face...
Alt exemplu de azi. Șefu’, mi-a spus luni prima zi(după o observare cum că una dintre mese nu e curată cum trebuie) că după debarasare, mesele se spală cu soluție și ȘERVEȚELE. Azi, nevasta lui care tot ca o șefa îmi era, a strigat că NU SE SPALĂ CU ȘERVEȚELE, ci CU LAVETĂ UMEZITĂ ȘI FĂRĂ SOLUȚIE(dacă mai stau să șterg și cu soluție îmi ia 100 ani pentru o masă, blah, blah)
Astea sunt motivele pentru care nu mai vreau să am vreo interacțiune cu ei. Eu nu am înțeles nimic din ce trebuia să fac acolo( nu aveam un rol). Eram spălător de vase, bucătar, măturător, bucătar din nou(dar la grătar-am stat și acolo), luam comenzi, pregăteam(AICI SAU LA PACHET?), curier personal al șefului(mă trimitea să-i cumpăr câte un bax de caserole)... etc
Doar la 17 ani, TOATE CELE MENTIONATE MAI SUS.
Să nu mai punem că mă trezeam dimineața la 4(NU SUNT DIN ORAȘUL RESPECTIV) să merg cu autobuzul(30 km distanță)...
Inițial credeam că la început e așa, să ma obișnuiesc cu tot. cumnata șefului, care lucrează lângă noi(a renunțat la Fast-food din motivele astea), ea are 28 ani. mi-a povestit că așa e tot timpul și că dacă vreau să stau până in Septembrie să vorbesc cu șeful sau cu menegerul și sa ne organizăm că altfel ies mort de acolo. Am încercat, menegerul mi-a zis din start ca NU, că șeful nu angajazeaza spălători separați că nu aplică nimeni, femeie de servici NU ca nu e mare localul si așa mai departe...
Nu merită să ii mai contactez, din moment ce își bat joc de toți cu chestiile astea...

| MarianAlexandru22 explică (pentru 10Tenten10):

Plus de asta, părinții m-au sfătuit sa nu mai merg. Îi înțeleg... nici dv. în momentul in care copilul dv. ar fi in situația asta, nu cred ca nu i-ați lua apărarea...

| 10Tenten10 a răspuns (pentru MarianAlexandru22):

Bine, acum am o imagine (nu atat de placuta) mult mai clara a locului. In primul rand, nu au voie PRIN LEGE sa te tina 8 ore pentru ca (exact ca mine, aceiasi varsta) esti minor. Legea zice ca la minori e maxim 6 ore. Sincer, acum ca am inteles totul, iti zic si eu sa iti dai demisia. Dar din nou, zic ca ar trebui sa le spui. Le dai telefon, le spui ca nu mai vrei si atat. Stiu ca iti vine sa ii injuri de toate si sa nu mai vrei sa vi vreodata sa-i vezi, dar cam asa e procedura. Ii suni, le spui ca nu mai vi, nu mai vrei si nu au ce sa mai faca. Nu ai semnat nimic. Le spui si ai terminat.
Succes.