| alexandrug165 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de informatica : algoritmica din liceu te ajuta in industrie sau doar in a-ti dezvolta modul de gandire? As vrea sa stiu daca ce se face in licee este suficient sau trebuie sa amplifici ceea ce se face (sa poti face chiar si probleme de olimpiada etc) Sunt in clasa X-a, profil stiinte ale naturii, insa am invatat multe de pe net, ba chiar si ceea ce o sa facem in continuare la ore, anul viitor o sa ma mut pe mate-info, dar as vrea sa stiu daca merita sa-mi bat capu' cu algoritmica(la un nivel mai avansat), sau ar trebui sa ma axez pe a-mi gasi un domeniu (sa incerc mai multe pana gasesc ceva ce imi place, iar dupa sa ma dezvolt in acest domeniu)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Algoritmica din liceu sta la baza a tot ce înseamnă programare. Îți dezvolta gândirea, e modul cel mai simplu sa înveți cum funcționează un limbaj de programare dar și sa creezi funcționalități folosite în industrie.

Asta nu înseamnă că nu poți avansa și sa mai studieze și alte lucruri, programarea orientata obiect, diverse librarii, creare de algoritmi proprii care sa dezvolte diverse funcționalități, sa mai încerci și alt limbaj samd