| alexandrug165 a întrebat:

Salutare, sunt clasa 11, profil mate-info, m-am transferat in vacanta asta de vara de pe stiinte pe mate-info, pentru ca vreau sa continui cu informatica, dar in sem 2 o sa ma mut inapoi deoarece am niste profesori/colegi super naspa. laughing (Eu invat informatica singur, sunt cu mult peste materia de la clasa)
Am o intrebare. Se poate da bacul la informatica de pe stiinte ale naturii? Pentru ca nu prea vad pe nimeni care sa fi dat la informatica de pe stiinte, dar pe net vad niste subiecte la bacu' de la info (f. usoare) pentru stiinte ale naturii. Cum vine asta, doar din unele licee se poate da sau cum?
As fi recunoscator daca mi-ar explica si mie cineva.

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Era de ajuns un simplu search pe google sa afli (si ar trebui sa inveti sa cauti chestii daca vrei sa continui pe informatica).
Materiile la care se dau bacul nu difera in functie de specializare(mate-info, sn etc), ci de profil (real/uman etc). In functie de specializare difera doar nivelul de dificultate. Deci la profil real dai la aceleasi materii: obligatoriu mate/romana si la alegere din info/fizica/chimie/bio, doar ca la sn e materia mai usoara la mate si info pentru ca normal nu esti specializat pe ele.

| alexandrug165 explică (pentru Sn4k3):

Am cautat si din cate am vazut se poate. Ideea era ca profesoara unui prieten i-a spus ca nu se poate da de la stiinte, asta m-a pus putin pe ganduri. (si faptul ca nu prea vad pe nimeni care sa dea la info de la stiinte. poate si pentru ca e mai mult profil pentru medicina) Mersi!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

BAC-ul se da la materiile profilului pe care le-ai facut in clasele 11-12.
Daca termini un liceu de stiinte ale naturii, nu ai cum sa dai BAC-ul la info.

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate alege informatica la bac!

| Anuket a răspuns:

Poți să alegi din informatică, biologie, chimie și fizică exact ca la mate-info. Diferența este că o să fie cel mai ușor, o idee mai simplu decât la mate-info fără intensiv. cei de la mate-info intensiv informatică au cel mai greu(au mai multă materie). Nu sunt foarte diferite subiectele. Singurul lucru e că trebuie să te pregătești, singur, suplimentar și nu-ți va explica nimeni nedumeririle pentru că nu vei face ore de informatică.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Anuket):

Nu stiu daca difera subiectul la mate-info intensiv si mate-info normal. Eu am terminat mate-info normal si nu am vazut nici o diferenta de subiect in acest sens.

| Anuket a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu am zis că diferă subiectul. E identic, dar am văzut că la câteva exerciții rezolvările erau diferite.

| alexandrug165 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!