| elenakoko92 a întrebat:

Am terminat liceul natal dar nu am bac (pentru ca am picat la matematica). De curind am venit in Italia(Roma)si vreau sami continui studiile(visul meu e sa intru la o universitate buna). PROBLEMELE: inca nu stiu italiana la perfectie(fac cursuri de italiana) la universitate nu pot intra fara bac, atunci m-am gandit sa ma inscriu la un liceu aici(liceu clasic sau lingvistic) dar am 20 de ani, nu stiu daca ma pot primi la virsta asta, liceul italian are 5 ani, eu vreau sa fac ultimii trei sau doi ani.Prefer liceul dar ar mai fi o optiune:sa intru la un institut(scoala profesionala) si dupa-in sfirsit la universitate! Va rog sa ma ajutati, sa ma sfatuiti ce sa fac, cum e mai bine, cum sa ajung mai repede la o universitate buna! va rog frumos!

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

De ce nu iti dai bacul la matematica in Romania la vara sau in toamna? Adica tu vrei sa faci 5 ani degeaba de liceu (again!? dafuq?) in loc sa inveti cateva saptamani pentru proba de matematica si apoi sa ai dreptul sa urmezi ca orice om o facultate... Tu practic alegi calea cea mai lunga si mai neinspirata. Invata pana la vara, ia si ore in particular (sigur ai nevoie), treci bacul, primesti diploma de bac si apoi in functie de mediile tale poti intra la o universitate de aici, Italia sau alta tara. Nu stiu daca vei reusi sa intri din prima la o facultate prestigioasa (avand in vedere ca ai cazut bacul nu cred ca ai avut in liceu medii de olimpici...) dar daca in cei 3 ani de facultate vei invata cu adevarat si vei avea medii bune vei putea sa urmezi un master la o facultate/universitate buna iar pe diploma finala va aparea ULTIMA institutie absolvita, deci masterul.happy

| MoneyMoney a răspuns:

La universitate NU vei putea ajunge NICIODATĂ fără Bacalaureat, nici în România, nici în Italia. Aşa că apucă-te de învăţat matematică şi i-aţi Bacalaureatul! Sau direct de afaceri, aici: http://www.blogarismeromanesti.blogspot.com/ poţi să-ţi alegi ce ţi se potriveşte cel mai bine!

| elenakoko92 explică:

Va multumesc dar nu cred ca ma-ti inteles bine! nu vreau sa fac 5 ani de liceu din nou, ci ultimii trei sau doi ani, eu desigur aceasta vara voi incerca sa dau din nou bacu la matematica in Romania dar nu e sigur ca voi reusi,(nu imi place matematica si nici nu vreau so inteleg) prefer calea mai lunga decit sa ma chinui cu matematica din nou...Nu sunt o persoana grabita, imi place sa merg incet, sa analizez multe.Adevarata intrebare este daca pot intra la 20 de ani in al trei-lea sau al patru-lea an intr-un liceu clasic ori lingvistic in Italia(ma gindesc la lingvistic, din moment ce-mi plac limbile straine si sunt de-un real folos peste tot). Nu e ca si cum timpul ar trece degeaba...Sunt o persoana cam dificila, am avut unele momente in viata care m-au facut sa ma inchid intr-o lume a mea, si acum, incet-incetisor invat sa traiesc.Sunt ca un copil ce invata sa mearga, cu greu ma scol dimineata, si mereu intirzii, si abia am inceput sa stau mai putin la computer, sa intru brusc la universitate nu vreau, ar fi prea mult pentru mine, asa ca chiar daca iau bacul, media tuturor la care am dat bac nu va fi mare, deci oricum nu cred ca voi intra cu bacul romin, in plus mai am nevoie de timp ca sa inteleg ce vreau sa studiez la universitate.Am o minte agera de fapt, invat repede, de mica ma duceam la biblioteca si citeam foarte multe carti, as fi putut sa fiu "olimpica" daca mi-as fi dorit asta, dar precum am mai scris, treceam printre momente dificile si m-am lasat de invatat.Asa ca va rog, daca stie cineva pot intra sau nu la 20 ani la un liceu italian(lingvistic sau clasic)si sami da-ti informatii cit mai multe informatii legate de aceasta tema!

| elenakoko92 explică:

Apropo, am inteles ca la un liceu lingvistic(Italia) matematica nu se da la bac. e adevarat?