| Constantin_Lachner_1994 a întrebat:

As dori sa aflu daca sunt blestemat si daca sunt cine m-a blestemat... Mi-am pierdut parintii la varsta de 10 ani, am trait urmatorii 9 ani in bataie si cearta iar apoi am ajuns pe drumuri si mi s-a intins o mana de ajutor dar care m-a transformat in sluga... Daca ati putea sa ma indrumati cum sa scap de respectivul blestem v-as fi recunoscator

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Apreciez extrem de mult faptul ca dupa atatea probleme si necazuri, spre deosebire de analfabetismul care exista pe aici, stii ce e aia o virgula si o cratima! BRAVO!

Prea multe sfaturi nu-ti pot da, prea putina informatie ca sa pot sa-mi formez o parere, insa unul singur iti pot da! Nu fii sluga nimanui! Trebuie facute si compromisuri din pacate in viata, dar nu pana acolo incat sa ajungi sluga!
Iti doresc tot binele din lume!

| Constantin_Lachner_1994 explică (pentru K0sti):

As dori sa iti povestesc dar nu stiu cum... daca ai cont de facebook sau poti sa-mi lasi un numar de telefon as aprecia daca mi l-ai da....Si as fi recunoscator daca m-ai asculta

| K0sti a răspuns (pentru Constantin_Lachner_1994):

Nu cred ca te pot ajuta, problema ta este destul de complicata, eu nu sunt un bun psiholog, pentru ca ma enervez usor cand vad atatea jigodii, putori si puslamale care se uita numai sa profite.

Tu trebuie sa iei legatura cu cineva de specialitate care a mai avut de a face cu astfel de cazuri si are experienta. Aici nu e locul potrivit. Tu esti traumatizat si trebuie sa treci de faza asta prin fortele proprii, ca si pana acum, in plus iti trebuie o consiliere de specialitate! Bafta multa!

9 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu este niciun blestem, asa e viata. Iti trage cate una peste ochi cand ti-e lumea mai draga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cineva ti-a dat o mana de ajutor dar spui ca te-a transformat in sluga.Cum asa, explica-te ce fel de sluga esti si ce fel de ajtor ti-a dat.
In blesteme nu crede nimeni, toti avem povestea noastra trista, multi si-au pierdut parintii in copilarie, e si cazul meu dar am fost tare si am mers inainte.Viata in sine este un chin daca gandesti negativ.Trebuie sa tii capul sus si din ce ti se intampla ia partea mai buna, fii optimist. Daca acea persoana care ti-a intins o mana de ajutor, te mai pune si la treburi, eu zic sa fii baiat de comitet si recunoscator.Mai tarziu cand vei avea sotie si familia ta, atunci poti fi liber de roicine, sa-ti faci viata cum ai dori. Daca acel care te ajuta acum nu e chiar painea lui dzeu fii multumit ca te ajuta.

| Constantin_Lachner_1994 explică (pentru anonim_4396):

M-a luat de pe drumuri in schimb eu ii fac masaj, is batut injurat, eu fac curat tot timpul si mi-a restrictionat accesul la toti cei pe care ii cunosteam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este blestem.Sau daca este blestem te-ai blestemat singur.
In general tot ce ni se intampla are un scop precis,si este ca sa zic asa un scenariu ales in prealabil chiar de noi inainte sa ne nastem.
De regula alegem scenariul care ne ajuta sa progresam cel mai mult din punct de vedere spiritual, sau care reuseste sa ne cultive o anumita calitate, sau sa ne dam seama de un anumit defect pe care il avem din vietile trecute si nu mai avem voie sa-l ducem cu noi si in celelalte.
O sa-ti recomand ceva de citit zilele acestea.
O apropiere de divinitate este esentiala ca sa scapi din anumite scenarii.
Daca ai inteles lectia respectiva, ti se ofera altele poate mai placute.
Am ajuns la concluzia asta destul de greu.
Acum ti se ofera gratis si cel mai probabil nu o sa-i oferi importanta, deoarece asa functioneaza lucrurile.
Dar candva o sa intelegi despre ce este vorba.

| unprietenaproape a răspuns:

Apropie-te mai mult de biserica

| AnotherNimrod a răspuns:

Presupun ca '' a fi blestemat'' e doar un fel de a spune. Asculta, in viata o sa intalnesti mereu obstacole si din pacate nu le putem ocoli pe toate, dar putem trece peste ele. Mai greu ce-i drept, dar macar stim ca ne-am dat silinta. Persoana care acum te trateaza ca pe o sluga s-ar putea sa fie asa doar in capul tau, desi presupun ca ai deja peste 19 ani si esti destul de matur ca sa intelegi ce lucrurile mai bine. Poate ca ai dreptate, poate chiar e o persoana ingrozitoare, dar gandeste-te ca e singura persoana care ti-a intins o mana de ajutor cand ceilalti te-au lasat de izbeliste. Poate ce mai e o urma de bunatate in el/ea.
Lucrurile rele se intampla. Asta e, uneori nu le putem evita. Nu, nu e totul pierdut inca. E randul tau sa-ti dai o mana de ajutor. Nu te lasa calcat in picioare, fa ce simti tu ca e bine pentru tine, dar atata timp cat nu faci si altora rau, fiindca n-o sa faci decat sa devii si mai mahnit, o sa indepartezi lumea de tine si sincer, ai nevoie de oameni dragi care sa fie langa tine. Capul sus, toate se ''aranjeaza'' intr-un mod pozitiv la un moment dat. Desigur, va trebui sa-ti dai si tu silinta. Mereu va trebui sa ne dam silinta daca vrem sa ne fie bine.
Din punctul meu de vedere, nu vad cum o sa te ajute raspunsurile in care iti spun sa te apropii de Dumnezeu. Uite ce e, eu sunt atee. Dar tocmai de asta, incurajez oamenii care au probleme -ca tine- sa aiba incredere in ei si sa nu lase totul in seama soartei. Nu, nu vad cum rugaciunea o sa te ajute sa treci peste astfel de obstacole fiindca daca cineva divin ar fi vrut sa-ti dea o mana de ajutor, ar fi facut-o deja deoarece sunt convinsa ca ti-a fost greu in tot acest timp.
Crede in tine si nu lasa totul de izbeliste. Va fi bine pana la urma, vei vedea.

| 1234avg a răspuns:

Nu cred ca exista blesteme! Doar ca intr-adevar, unii oameni o duc bine mersi iar altii intampina tot felul de greutati. Tu inteleg ca ai 19 ani? Greutatile prin care ai trecut sigur te-au facut o persoana puternica. Trebuie sa crezi in tine, sa fi cinstit si corect si sa iei deciziile bune in ceea ce te priveste. Sigur va veni o zi in care...soarele va rasari si in viata ta happy