| anonim_4396 a întrebat:

"Abia după blestem şarpele a devenit o reptilă şi şi-a pierdut chipul original."

Adica, pana sa fie blestemat nu era reptila?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Lucifer nu a fost un inger ca toti ceilalti.El era cel mai frumos, cel mai luminos si cel mai inteligent dintre Arhangheli.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Deci, el a fost tata lui Cain, asa e?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate spune si asa.laughing

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta inseamna ca si inainte era ca si acum, cel ce are putere poate avea tot ce isi doreste, fiind barosan peste toti arhanghelii, Lucifer, facea ce-i poftea inima, drept dovada este Eva care a pus botul la vrajeala lui

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Pe Lucifer in ce fel l-a judecat?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Destinul lui este pecetluit.,, Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi prorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Vreau ceva mai pe inteles, mai elaborat

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, satan avea ocazia sa isi ceara iertare si Dumnezeu care este milos, plin de dragoste iar fi acordat-o. Insa pentru ca el a dorit sa fie mai mare decat Dumnezeu a pornit o lupta impotriva Lui. De aceea destinul sau este pecetluit. Va fi aruncat in iazul de foc si pucioasa impreuna cu cei care il slujesc.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Loc unde traieste bine merci, nu cred asta, vino cu ceva mai veridic

NOname
| NOname a răspuns:

Ei, o mică greșeală de logică, probabil din prea multă atotștiutorie.
Te mai miră?

| RAY a răspuns:

Sarpele nu a fost satana nu scrie asa ceva in biblie si inainte de blestem era reptila citeste geneza (sarpele era cea mai vicleana dintre reptile)
dumnezeu da un blestem prost i spune sa se tareasca pe burta ce pana atunci asta si facea ce vrei de la niste oamenii de acum 5000 de ani

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce sa faci, nu trebuie sa generalizam, aia care au compus acele basme sunt de vina, pesemne ca mancau fructe fermentate ca sa le vina idei

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

In Apocalipsa si in a treia pagina din Biblie scrie, mai uita-te odata sa nu fii chior sau ceva de genul...

| RAY a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu vb de geneza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era o sexoasa, pana a devenit o vipera.