| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să fiu învățătoare,am terminat liceul și am luat bacul cu 8, 41. Unde trebuie să merg? Postliceală, facultate? Cât durează cursurile (ani)? Ar trebui să dau cv probe ca să intru sau se intră cu media de la bac? La media mea intru la buget sau plată?

3 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Postliceala "Institutori" si poti alege si o limba straina fiindca te va ajuta enorm, putand sa predai si limba pe langa orele de institutor / invatator si esti platita in plus sau daca nu gasesti post de invatator, poti preda la micuti o limba straina; tot e ceva. Nu ne-ai spus din ce oras esti ca sa te putem indruma mai departe... Durata depinde de forma aleasa: postliceala - 2-3 ani, facultate - 3-4 ani! Bugetul si plata este in functie de nr. de locuri si de candidatii din anul in care tu esti inscrisa. Sunt putini si locuri bugetate multe, atunci intri la fara plata, sunt multi si locuri bugetate putine, intri la cu taxa. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Caro34):

Diferența dintre facultate și postliceală? Ce îmi oferă în plus daca as alege facultatea și nu postliceala pentru a deveni învățătoare?

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salariul! Diferenta e frumusica pentru buzunar!