| MrKook23 a întrebat:

Sunt în clasa a 8-a și aș vrea să urmeze un liceu de designer interior (arte plastice). La liceul din orașul meu se intră cu media 6, dar eu am peste 8, 50 și fiind singurul liceu de arte plastice profesorii mei au spus că ar fi mai bine să merg la un liceu de filologie, deoarece am media destul de mare, dau bacul și mai apoi întru la facultatea de designer dar în paralel în timpul liceului i-au cursuri de desen și designer interior. Este bine așa sau ar trebui să merg la liceul acela? Dacă să merg la liceul de filologie, pot intră ușor la facultate și ce îmi trebuie ca să aplic (ex: portofoliu cu desene și schițe etc.) Va rog. Am nevoie de ajutor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa urmezi acea facultate atunci este bine sa urmezi liceul de arta, te va ajuta la admitere si chiar in facultate.

| NH4OH a răspuns:

Sunt la liceul de artă, dar din punctul meu de vedere foarte multe despre design nu se învață. Însă, cu ajutorul liceului ăsta mi-am format ochiul foarte bine. Văd o lucrare abstractă dacă e bună sau nu, compoziția dinăuntrul ei cum este poziționată ( catități ici colo), chiar și la poze, haine, absolut tot. Să profesezi într-un liceu de arte înseamnă să acumulezi experiență care îți va fi de folos la facultate pentru că ceilalți probabil vin de la N licee de arte din țară.
Ești sigur/ă că vei putea câștiga bani din design interior?