| Denis4life a întrebat:

Am 18 ani si sunt interesat de un loc de munca la o fabrica de ambalare a produselor lactate pe banda in Anglia, nu se cere limba engleza, dar totusi o vorbesc destul de fluent, intrebarea mea este, care sunt avantajele si dezavantajele lucrarii intr-o fabrica si cum credeti ca ma voi adapta in conditiile mentionate mai sus?

Si inca ceva, in anunt scria ca salariul e undeva la 1600 lire/luna, cu cazare inclusa si o masa pe zi, si am mai gasit o multime de oferte asemanatoare... sa ma astept la surprize sau sa am incredere?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca este o agentie de recrutare din Anglia atunci nu ar trebui sa fie probleme.
Dar eu cred ca nu agentia din Anglia iti ofera cazarea, ci romani. Si cu romanii e problema, nu cu englezii. Ca romanii te baga si 10 insi intr- camara de 10 metri patrati si zice ca iti ofera cazare.
Intereseaza-te; si daca iti "miroase" a romani, atunci fugi de ei fara sa te uiti in urma.

Agentiile de recrutare din Anglia iti ofera loc de munca. Fara ele nici un strain nu se poate angaja in acea tara. Si aceste agentii au si site-uri. Dar daca in spatele agentiilor sunt romani, mai bine te chinui aici in tara decat intr-o alta tara unde nu ai drepturi.

Banuiesc ca intr-o fabrica de prelucrare a laptelui temperatura trebuie sa fie una scazuta, si deci imbracamintea trebuie sa fie mai groasa. Banuiesc ca se lucreaza pe schimburi. Daca stii engleza mai bine ca ceilalti, poti sa fii pus pe un post de supervizer. Intr-o astfel de fabrica banuiesc ca lucreaza oameni din mai multe nationalitati.

| Denis4life explică (pentru anonimg):

Ok, multumesc!

| Denis4life explică (pentru anonimg):

Dar cum imi pot da seama de nationalitatea angajatorului?

| anonimg a răspuns (pentru Denis4life):

Agentia de recrutare iti poate spune numele angajatorului. Tu poti sa comunici cu agentia de recrutare prin email, telefon, etc., si le poti cere detalii despre firma si patronul firmei; iti vei da seama dupa numele patronului.
In Anglia legile sunt mai stricte si romanii nu prea se baga sa insele acolo cum fac prin Spania, Italia, Cipru, etc., unde oamenilor li s-au oprit actele de identitate de catre angajator(roman).
Anglia este o tara mai sigura decat toate celelalte din Europa.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1600 ala sigur e brut-brut si cu o norma inumana de munca. Sa zici mersi daca mai ramii cu vreo 5-600...