| janded a întrebat:

Aveti idee daca in momentul in care imi depun aplicatia la UCAS, trebuie sa am si IELTS/TOEFL luat? Sau il pot da dupa ce primesc raspunsul de la universitate?
Mersi anticipat. big grin

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti aplica daca, ea, aplicatia nu este completa --- trebuie sa-ti dovedesti cu ceva competenta lingvistica.
Vezi aici un ghid : http://wiki.lsrs.ro/index.php/Infostud/Marea_Britanie

| janded explică (pentru alessia5158):

Se pare ca nu am nevoie de nota de la IELTS/TOEFL in momentul in care aplic. Cambridge-ul nu prea il mai cere nimeni. Am sunat ieri la UCAS si mi-au spus ca trebuie sa mentionez in personal statement ca intentionez sa dau un exament de limba, si ca il pot da pana cand incepe anul universitar, adica septembrie 2012. Mersi oricum.

| alessia5158 a răspuns (pentru janded):

Mult succes si numai bine!

April
| April a răspuns:

Trebuie sa fi dat fie IELTS-ul, fie testul Cambridge inainte de a aplica prin UCAS.Din cate stiu eu TOFEL-ul e cerut mai cu seama de universitatile americane si canadiene.Numai bine.