| MrCristian a întrebat:

Am 14 ani si sunt la liceu de arta pe sectia pian.Acum trec in clasa a 8 si din clasa 1 si am participat la foarte multe concursuri nationale si internationale la pian si de cele mai multe ori am obtinut premii.Problema mea este ca nu stiu ca se fac pe viitor:sa raman pe muzica sau sa plec la alt liceu? Ma gandesc ca daca raman pe pian nu o sa am foarte multe facilitati si in primul rand este foarte prost platit.
Voi ce m-am sfatui? Sa raman pe muzica sau sa merg la alt liceu.Si ce facilitati am? Si daca as ramane pe pian in alta tara s-ar castiga mai bine?

3 răspunsuri:
| irbis96 a răspuns:

Vesnica dilema: bani sau fericire.

Sincer, eu daca m-as pricepe la un instrument as continua sa il studiez. Nu stiu ce sa zic despre munca, dar daca nu esti printre cei mai buni nu ai sanse in industria asta. Si chiar si cei super-talentati au uneori probleme in ziua de azi.

Daca tu te vezi facand doar asta in viitor, da-i bataie, nu pot sa iti zic sa arunci toti anii de pregatire si tot talentul pe care il ai. Dar drumul nu o sa fie usor happy

| pisicutzza990 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci mai bine la alt liceu.Eu asta as face daca asa fii in locul tau.Acum tu alegi, este decizia ta.

| miranda90 a răspuns:

Parerea mea.Alege ce iti place cel mai mult. Nu te uita la bani, pentru ca vin si se duc.Sa zicem ca alegi alta meserie, te umpli de bani, dar ceva lipseste. Nu te simti implinit. Daca faci munca din obligatie, poti sa obosesti mai usor, chiar daca vin banii tot nemultumit esti. Daca faci o munca din placere, chiar si cu bani putini, te poti simti cel mai implinit. Pianul este un instrument extraordinar, dar nu mi-a dat Dumnezeu mie acest talent. De obicei in strainatate se castiga mai bine decat in tara. Alege mai mult cu inima in cazul asta, zic eu. Daca toti am alege asa, poate ar fi mai multi oameni fericiti.