| Catelusdragut123 a întrebat:

Bună! Am 14 ani, sunt în clasa a VIII-a si cum după examen trebuie sa aleg un liceu, am nevoie de o părere. Faza este ca eu vreau sa devin politista, asta e visul meu din copilarie și nu voi renunta la el, indiferent de ce se intampla. Eu locuiesc la tara si este un singur liceu în comuna mea, dar pe Comerț...Parintii mei spuneau sa rămân aici, pentru ca e aproape de casa și nici nu au posibilitatea sa ma întrețină la liceul la care voiam. Voiam sa ma duc la Costache Negri la Filologie-intensiv franceza, deoarece am nevoie de multa istorie și romana pentru politie si in același timp ador franceza. Acum nu stiu ce sa fac, mai ales ca am si ceva o problema de sănătate, dar sper ca ma voi vindeca pana atunci. Deci, as putea sa devin politista daca rămân pe Comerț? Menționez ca după liceu vreau sa ma duc la Academia de Politie, de aceea nu stiu ce sa fac. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa iti vezi de alegerea ta, nu sa asculti de parinti. Posibilitatile ulterioare si materia, in general, modul de predare etc. vor fi cel mai probabil limitate la profilul comert, iar ulterior pentru academia de politie iti va veni mult mai greu sa inveti totul in timp relativ scurt.Mai intelept e sa alegi profilul unde inveti temeinic materiile necesare in decursul a patru ani.
Poti sta la camiul/internatul liceului, incearca de pe acum sa aduni banuti sau poate vorbeste cu rude care stau la oras, daca te pot ajuta? Sa stii ca daca inveti foarte bine poti lua bursa si lucrurile se vor aseza grozav, inclusiv parintii nu ar avea nimic de comentat in aces scenariu.Curaj!
Eu aveam o prietena in liceu care statea la unchiul ei in oras. In cazul in care ar fi ramas la tara, acum nu ar fi ajuns atat de departe in cariera.Parintii vor sa fii alaturi de ei ca sa ii ajuti si sa te stie aproape, insa la un moment dat e vremea sa iti iei oricum zborul si sa te maturizezi, sa iti croiesti propriul drum in viata.Nu te pot tine pe langa casa mereu.Succes.

| Catelusdragut123 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult! Da, pot sa spun ca învăț bine, pana acum am luat bursa de merit. O sa mai vorbesc cu niște rude, sper sa rezolv. Multumesc!

| dullcat a răspuns (pentru Catelusdragut123):

Super atunci.Mult succes!

Multumesc si eu pentru funda.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face orice liceu doresti acum, dar dupa terminarea lui poti merge la o Academie de Politie, doar daca ai note foarte mari in ultimii ani de liceu si daca iei BAC-ul cu note foarte mari.

| Catelusdragut123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Da, stiu ca trebuie sa învăț mult

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie, franceza nu are nici o relevanta la Academia de ppolitie, deci apuca-te serios de invata ENGLEZA ca aceea este cea care conteaza.

| Catelusdragut123 explică (pentru Violleta2022):

Sunt praf la engleza. Citisem undeva ca poți alege limba straina la care vrei sa dai, de aceea voiam sa aleg franceza

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catelusdragut123):

Nu se poate alege limba, dimpotriva, engleza este singura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci, as putea sa devin politista daca rămân pe Comerț?
Da, poți. Cu problema de sănătate ar trebui să rezolvi până atunci.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Dupa liceu poti sa mergi unde vrei, faza e ca o sa iti fie greu de la comert la politie.

| Corina3434 a răspuns:

Dupa liceu mergi si tu la scoala de subofiteri de politie ca nu sunt candidati la cate locuri au. Te primesc oricum ca nimeni nu mai vrea sa fie politist, militar de cand a inceput razboiul in Ucraina.
Nu trebuie decat sa-ti depui dosarul. La proba sportiva si cea scrisa te descurci sa scoti minim.