| Sebastian19981998 a întrebat:

Buna, am 21 de ani si ma confrunt cu o situatie ingrozitoare. In trecut consumam droguri si m-am lasat deoarece am primit un raspuns la jobul mult dorit. Am intrat la armata si urmeaza etapa de instructaj. Problema mea este ca nu stiu ce sa fac, sunt santajat si risc sa-mi pierd postul pentru care am luptat atat. Am fost recent acum o saptamana cu un tovaras la un om smecheraș ca altcumva nu am cum sa-l numesc si am petrecut cu bautura, droguri etc. Am povestit mai multe si am incercat sa imi vand contul de pe un joc acelui individ caci ii trebuia unui prieten de-ai lui.
Dupa cateva zile prietenul lui nu a mai dat un semn de viata ca sa-mi spuna daca-i de acord cu oferta pe care i-am pus-o. Plata consta in cateva plicuri...
Azi am aflat ca prietenul meu cel mai bun m-a tradat. El imi stia parola la Facebook si gmail cu care ma conectam la contul respectiv. Prietenul meu s-a inteles cu individul si incerca sa ii dea contul in schimb la cateva plicuri pe la spatele meu fara sa stiu nimic. Am observat ca cineva s-a conectat pe Facebook si am actionat schimband inapoi parolele, atat pe Facebook, cat si pe gmail. Acel smecheras vazand ca nu iese la intelegere cu prietenul meu, m-a sunat si m-a amenintat ca am fost filmat in ziua aia cand am tras pe nas si ca va posta videoclipul la politie pe pagina ca sa imi distruga cariera... Ce pot sa fac? Prietenul meu m-a vandut pe la spate iar acum sunt in gaura. Politia o sa intervina si pe langa ca ma fac de ras, imi va distruge si cariera. Nu am dosare penale sau alte chestii, am fost un simplu consumator. Eu stiu ca la armata nu se accepta asa ceva si imi este frica sa nu-mi pierd serviciul pentru o prostie de asta. Imi este frica ca daca merg la politie sa-l denunt, ma va taxa si pe mine si nu mai pup armata... Sunt disperat, ajutati-ma ce pot sa fac nu m-am confruntat cu aceste situatii niciodata. Iar de anturajele astea ma dezlipesc oricum. Va rog ajutati-mă!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, daca vrei sa-ti schimbi viata va trebuii sa faci niste sacrifici: toti, dar absolut totii prietenii cu care ai consumat bautura si alcool, trebuiesc eliminati din viata ta!
Prietenii vin si pleaca din vaiat ta, unii chiar te baga in mormant, de aceea trebueis a-i ocolesti sa sa nu-i mai intalnesti niciodata.
Fa-ti prieteni noi, din cei de la servici, din cei normali, care nu se drogheaza.
Ia legatura cu jigodiile care te-au filmat si cere-le sa steraga videoul compromitator!
Inchide-ti Face-bookul efectiv, delete si daca nu poti, raporteaza-l la Facebook ca ti-a fost furat.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Riscul meseriei poate te-a mintit si nu esti filmat deloc. In caz ca toti erau drogati pe acolo nu statea nimeni cu telefonul sa te filmeze pe tine

| CerCopiTec a răspuns:

Pana i p.a si caciula nu te lasi tu de droguri, ca doar de aia vrei sa vinzi contul pentru cateva plicuri ca sa te lasi
nu te toarna ala, incearca doar sa te inmoaie, cheama l la tine sa i dai contul si dai o batuta cu strigaturi

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.