| dyannabia a întrebat:

Am o întrebare... daca eu fac in România facultate in urma căreia pot deveni economist sau o facultate in urma căreia pot deveni contabila, daca eu hotarasc după terminarea facultății ca as vrea sa lucrez in străinătate, aceste studii imi for fi recunoscute? Va avea valoare facultatea pe care am făcut-o in tara si in alte tari precum Germania, Luxemburg, Spania?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de facultate. De ex diploma de la universitatea la care am fost eu e recunoscuta doar in UE si in Canada parca, daca vreau sa lucrez in alte tari trebuie sa dau examen de echivalare (si medicii trebuie sa faca la fel daca vor sa mearga in SUA de ex). Deci singura solutie pentru a sti e sa te interesezi la facultatea respectiva unde e recunoscuta diploma.

5 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu cred. Sau dacă străinii acceptă studiile tale, atunci da.
Sau poți să mai faci și la ei o pregătire sau un fel de recunoaștere profesională.

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Si asta cam cat ar dura?

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Si cam cat ar dura recunoasterea profesionala?

| ancaval a răspuns (pentru dyannabia):

Depinde de ei, 3-6 luni, până parcurgi niște pași și obții diploma la ei, sau un certificat care îți dă dreptul să profesezi.

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Mulțumesc pentru răspuns