| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare și sper că mă poate lămuri cineva cu cunoștințe în cauză. Anul acesta am terminat liceul și am dat admiterea pentru a intra la facultate. Am intrat la psihologie, domeniul pe care mi-l doream din suflet să-l urmez, tocmai de aceea mi-am depus dosarul doar aici. Evident, vreau să urmez și un master pe o anumită specializare. Dilema mea e următoarea, după ce termin cei 3 ani de facultate e musai imediat după facultate să fac masterul? Peste câțiva ani de la terminarea facultații aș putea să-l fac? Care sunt avantajele/dezavantajele?
Aștept răspuns, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Se poate amana. Avantajul masterului este ca vei avea niste cunostinte in plus, fata de cei care nu l-au facut, vei fi mai specializat si bine ar fi sa-l faci imediat dupa facultate pentru ca ai materia proaspata, daca amani iti pierzi din exercitiul invatarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci masteratul imediat, avantajul este ca babacii platesc in continuare inca 5-10 ani cat faci tu masteratul (nu rade, ca unora le ia si 10 ani).
Daca mai amani masteratul, trebuie sa-ti cauti de munca si cand vrei sa te reapuci de masterat, trebuie sa te intretii singur, mergand si la munca si facand in acelasi timp cercetarea pentru lucrarea de masterat.

| Omis a răspuns:

Păi tocmai de asta vreau să-l amân, pentru că timp de 5-6 ani vreau să merg dincolo, să lucrez şi să fac suficienți bani, încât să-i pot investi în ceva, în țară; să-mi deschid propria afacere. Pentru că nu pot sta pe banii părinților până îmi termin eu şi masterul şi doctoratul. iar ca să stau în țară, să-mi continui masterul imediat după facultate şi să mai şi lucrez. nu. Pentru că banii din România nu mă motivează să rămân.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Omis):

Daca dupa facultate pleci 5-6 ani sa muncesti afara ca cine stie ce, o sa pierzi materia acumulata, nefacand practica, neprofesand si te asigur ca dupa 6 ani, nu mai faci tu un masterat, te axezi pe altele si se duce de rapa anii de facultate.
Ca sa merite masteratul, sa nu uti materia si sa lucrezi, trebuie sa o faci tot in tara, cumva dimineata la munca si seara lucrat la masterat, pana-l termini si poti sa profesezi pentru ce te-ai scolit.

| Omis a răspuns:

Pai tocmai de asta vreau sa-l aman, pentru ca timp de 5-6 ani vreau sa merg dincolo, sa lucrez si sa fac suficienti bani, incat sa-i pot investi in ceva, in tara, sa-mi deschid propria afacere. Pentru ca nu pot sta pe banii parintilor pana imi termin eu si masterul si doctoratul. iar ca sa stau in tara, sa-mi continui masterul imediat dupa facultate si sa mai si lucrez, nu vreau. Pentru ca banii din Romania nu ma motiveaza sa raman.

P.S. Am scris din nou pentru ca am observat ca daca scriu cu diacritice, nu afiseaza corect.