| InaNico a întrebat:

Buna! Am o intrebare legata de internship. Dupa cum stiti, internshipurile dureaza 3-6 luni, si o parte din ele iti acopera toata vacanta de vara...La aceste internshipuri voi avea concediu? Voi avea liber macar o saptamana?
Sau cum functioneaza asta? Deoarece am vazut studenti care sunt la internship si totusi macar o săptămână in vacanta de vara au putut merge in vacanta..la mare
As vrea sa stiu daca se poate sa am liber o săptămână pe timpul verii sau va trebui sa vin non stop la firma fara nicio vacanta de macar o săptămâna

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce scrie in contract cu firma la care alegi sa faci internship, e cumva la alegerea lui, legea nu obliga angajatorul sa dea concediu de odihna in perioada de internship.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai si tu zile de concediu ca toata lumea, bineinteles. Standardul legal este de 20 sau 21 de zile ( nu mai stiu sigur care ) adica o zi si vreo 3 sferturi lunar.