| 123456Anonim123456 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care stiu,in America cum este frumos/urat si locurile de munca cum sunt,ce salariu primesti, va intreb pentru ca as cam vrea cand am vreo 19, 20 de anii sa ma duc in America, pentru ca este tara mea preferata si as vrea sa ma duc acolo la lucru.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

America a fost de mult tare "Visul American" Acum e o tara care se lupta cu multe probleme legate de imigranti, cu probleme economice si mai noi politice.

In primul rand tu ar trebui sa te gandesti daca fara niciun studiu si doar cu un vis poti obtine viza de imigrant fara de care nu vei putea lucra acolo.

Odata obtinuta viza asa cu zice si cristimihailov te vei bate cu sutele de mii de imigranti care isi cauta de munca acolo.

Daca vizezi sudul tarii vei da peste mii de mexicani care se bat de joburi necalificate si care au mult mai putine pretentii decat un european.

Daca vei alege un oras mare precum NY, SF, LA vei avea o mare supriza legata de chirii si toti banii tai se vor duce pe chirie. Si sa nu iti inchipui ca vei sta in lux pentru 1000-2000$ chirie pe luna, ci intr-o singura camaruta inghesuit probabil cu alte 2-3 persoane.

In general america e o tara cu standarde de viata mult scazute fara de Europa. Servicii de proasta calitate, mancare extrem de proasta, viata mult prea scumpa in marile orase, oameni fara adapost si violenta la tot pasul

8 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Buna. Nu uita in primul rand de faptul ca vizele de US nu se obtin chiar atat de usor, mai ales cele pe termen lung care presupun si permisul de munca. E un proces lung si anevoios cu sanse maxim mici. Am avut membrii ai familiei care au aplicat pentru astfel de vize de 3-6 luni acolo si stiu cat de dificil sunt de obtinut pana si acelea, mai ales acum, in zilele astea in care strainii nu prea mai sunt primiti bine nicaieri. Zic sa te mai gandesti. Sa te mai gandesti si sa optezi oricum pentru o cariera care te pasioneaza si te motiveaza in fiecare zi. Banii vor veni si ei.

| Violleta2022 a răspuns:

La 19-20 de ani nu ai nici o calificare si America nu te primeste, ca au si ei destui necalificati! Apoi, America nu este Uniunea Europeana, sa te duci la munca ca-n Italia, cu buletinul in mana!
Acolo primesti viza de turist si ai obligatia sa iesi din America cand ti-a expirat viza.
Daca vrei sa emigrezi, atunci pune mana pe carte si invata de rupe, fa o facultate in tara, ia-ti un job si capata experinta si apoi aplica pentru emigrare in America!

| cristimihailov a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca o sa te bati cu toti cei fara studii sa imparti un loc de munca prost platit. Si asta nu merita deloc.

Invata o meserie buna si mergi acolo ca un rege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e tara ta preferata? Ce stii despre SUA? Nu mare mi-ar fi mirarea ca tu sa nu stii nimic...

| 123456Anonim123456 explică (pentru anonim_4396):

Ce ma pot enerva persoanele ca tine, eu am pus o intrebare, daca nu iti place intrebarea care am pus-o poti sa pleci linistit si sa nu raspunzi ma ajuta-i mai mult crede-ma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 123456Anonim123456):

Vroiam sa-ti spun ca nu tot ce vezi la televizor e adevarat, daca nu te-a dus mintea sa intelegi...

| 123456Anonim123456 explică (pentru anonim_4396):

Nu am vazut nimic la tv, si pana la urma am pus o intrebare simpla cum este acolo, de aceea am intreabt, nu intrebam daca nu stiam, puteai sa spui ca nu este de lucuru sau ceva ca si persoanele de mai sus!