| ErrorBaa2209 a întrebat:

Salutare ma numesc George si sunt din Pitesti si am 18 ani si am si o intrebare pe care mi-o pun de mult timp cam din clasa a 6 a, deci eu mereu am urat sistemul de invatamant din Romania pentru ca este foarte greu.Deci mereu mi-am dorit sa invata in America la o scoala de acolo, imi place foarte mult cum decurg lucrurile acolo in America din spusele la mai multi amici care au vizitat America 2 luni cu scoala(erau cu un an mai mare ca mine si i-au luat doar pe ei in America, adica doar clasa lor). Deci eu la scoala mereu din clasa a 1 a am fost lenesi la invatatura,note foarte mici nu eram atent la ore pentru ca nu suportam sa ma invete anumite chesti care eu nu vreau sa le retin eu vreau sa invat ce imi place mie cum este in America,deci din pacate am termiant si liceul nu am promovat bacalaureatul si regret foarte mult.Dar nu renunt la visul meu de a locui in America, chiar daca este foarte greu de realizat...Eu peste 2 saptamani plec la munca in Spania 2 ani si as vrea sa imi iau cartile sa repet si eu ca atunci cand vin in Romania sa dau bacalaureatul si sa il promovez si ma intrebam daca as putea sa plec in America si fara bacalaureat? Daca o sa iau bac-ul o sa incerc sa dau la un colegiu din America pentru ca asa o sa imi indeplinesc si eu visul(asta sper)Deci as putea sa plec in America, sa fac rost de o viza chiar daca nu am bacalureatul...Si va rog frumos sa nu incepeti ca nu mai visa si ca America nu este o tara asa cum crezi tu plina de fericire ca stiu si eu ca sunt multi oameni si acolo care nu au ce manca asa este peste tot dar o sa incerc sa ma descurc, eu de accea ma duc in Spania 2 ani sa imi fac banii ca sa pot sa am niste bani pentru Colegiu acolo daca e.Parintii mei mereu au zis sa nu mai visez dar na.Eu am visul meu la care nu renunt.Cine imi raspunde la ce am spus cel mai bine sa pot intelege si eu calumea in detaliu ii dau funda.

Răspuns Câştigător
| daria170 a răspuns:

Buna george! nu stiu nimic legat de un loc de munca in statele unite, dar iti pot oferi informatii legat de faculatiile de acolo. in primul rand este greu sa aplici (esee, tampenii de genul), dar cea mai mare problema este faptul ca ai nevoie de bacalaureatul american (si probabil si de cel roman) si de teste de engleze (toffel) in rest nu este imposibil dar trebuie sa muncesti! iti urez mult succes!

| ErrorBaa2209 explică (pentru daria170):

Multumesc mult, stiam si eu de aceste teste nu ma speri decat de bacalaureatul din Romania care mi se pare foarte greu dar o sa ma pun si eu cu burta pe carte serios si o sa ma stradui.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce pot sa iti zic, pari optimist asa de felul tau daca tu crezi ca in 2 ani de muncit in Spania fara vreo calificare anume vei strange zecile de mii de $ pentru a face o facultate in SUA.

Si sa stii, am vizitat SUA, e pe departe de cum o descrii tu.

Plus sa nu traiesti cu impresia ca sistemul educational din SUA e asa cum vrezi tu si ca inveti strict ce vrei. Si ei iti baga pe gat doar ca mai putin

| neutrino a răspuns:

Viza pentru America nu este conditionata de bac. De visat, este dreptul fiecaruia dintre noi sa visam.

| Nomoreregretstb a răspuns:

Cred ca merge si fara, si ai dreptate America e geniala si sper sa intrii la ce colegiu iti doresti si sa iti indeplinesti visul. Adica cred ca merge si fara, i mean nu ai ramas coringent, ai terminat liceul cum trebuie nu inteleg care ar fi problema. Succes!