| Ceriik a întrebat:

Am o problema de ceva timp ma cam framanta. Poate reuseste unul din voi sa-mi dea un sfat bun ca eu nu stiu ce sa mai fac. Trec clasa a 10-a si sunt la un liceu foarte bun din orasul meu, cu medii de intrare peste 9.Sunt aici deoarece am copiat la examen la matematica si am facut o mare greseala pe care inca o regret deoarece am intrat intr-un loc unde nu imi e locul.Toti sunt destepti si prind din clasa, iar eu nu pot, adica parca nu ma pot concentra.Am zis sa ma duc la acest liceu pentru ca singurele mele prietene bune invata aici si sunt de aceeasi seama cu mine.Cand le sun si le intreb ce fac,ele imi raspund:Bine,sunt la biblioteca,fac voluntariat., sau Bine, uite citesc o carte.Parca toata lumea face ceva cu viata lor, numai eu nu.Imi e greu sa citesc o carte, pentru ca pur si simplu nu le inteleg.Acum o luna am citit rezumatul de la o carte si acum nu mai tin minte nimic. Cu toate astea,in generala mergeam mereu la olimpiada la romana,imi placea pentru ca obtineam mereu rezultate bune, atat la locala, cat si la judeteana.Si nu vreau sa fac voluntariat pentru ca e pentru cei care vor sa plece la facultate in alta tara, iar eu nu pot din cauza ca am medie mica si nota scazuta la purtare.Profesoara mea de romana de acum imi pune note mici, ceea ce ma face sa nu-mi mai dau silinta pentru aceasta materie.(am chiulit odata de la ora ei).Nu sunt genul de persoana care sa invete si care sa aiba putere de munca, de aceea notele mele mici.Parintii ma critica intotdeauna din cauza ca am printre cea mai mica medie din clasa, dupa ce ca ei se ocupa si ma ajuta la matematica, fizica.Ma simt ca o proasta. Ce as putea sa fac?

13 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Imi merge cam greu netul ca sa raspund aici. cauta-ma pe mess. oradeaheelchess

se rezolva, stai linistita, la tine e mai mult o problema de incredere.

| taviyamato a răspuns:

Intr-adevar mate si fizica nu sunt chiar ' usoare '. Incearca sa te transferi, la alta scoala, daca tu simti ca acolo nu e locul tau, oriunde vei merge, mai ai 2 ani pana la facultate, asa ca eu m-as gandi mai mult la aia, nu neaparat la liceu, 2 ani zboara, par ei ca zboara mai greu in liceu dar tot zboara. Tu suferi de un fel de analfabetism cronic la matematica si e greu, de vina e sistemu de ' invatamant ' din Romania, ceilalti colegi probabil iau meditatii. Intr-un fel e bine sa ramai si cu medii mici, ca esti la un liceu 'bun', si iesi de acolo cu o alta cultura, iesi alt om, daca crezi ca poti sa te tii de un 6 du-te inainte dar nu uita ca ai de dat bacalaureatul, eventual te poti transfera la filologie ( engleza ) si te-ai scos laughing

| irbis a răspuns:

Fa ceea ce vrei tu sa faci. Nu mergi dupa altii, nu-i lasa pe altii sa te traga in jos, nu le lasa faptele, opiniile sa te traga in jos, sa te descurajeze. Nu ai de ce sa te simti ca o proasta decat daca esti. Tu te consideri proasta?
Alege-ti un scop in viata, ceva ce vrei tu sa faci. Odata ce ai un scop, vei gasi calea pe care trebuie sa mergi. Poate ca nu va fi usoara, dar daca vrei cu adevarat sa faci ceva, o vei face.
Greseli face oricine. Ceea ce conteaza este ce faci dupa. Invata din greseli. Nu lasa regretul ca ai facut o greseala sa te afecteze, sa te opreasca din a merge inainte. Invata si mergi mai departe.
Daca te decizi sa faci ceva si mergi inainte si nu te opresti, nimeni, nimic, nu va putea sa te opreasca. Vei putea depasi orice obstacol.

P.S. Eu am terminat deja liceul. Si eu am avut note mici la romana in liceu (probabil mai mici decat am avut vreodata la orice obiect), dar la bac am luat o nota foarte mare la romana.

| mixxjim a răspuns:

Ti-ai bagat singura un blocaj in cap pe chestia cu copiatul. te-a ros asa de mult ca ti-a intrat in cap ca nu esti in stare si ca nu meritai sa intri acolo si acum parca vrei sa demonstrezi ca ai avut dreptate. Deci ai doua variante constructive: ori iti vii in fire si pui mana sa inveti sa fii la nivelul celorlalti si sa-ti demonstrezi ca nu ai luat degeaba locul altui copil care ar fi facut mai multe daca era acolo sau te transferi la un alt liceu unde sa poti lenevi in voie. deci te mobilizezi si faci tot, inclusiv voluntariat, ori stai ca ca o meduza si astepti sa te topesti. ce zici, ce alegi?

| AxelBv a răspuns:

Ok, inteleg destul de bine situatia ta, am trecut si eu prin asta. Tu ai niste idei gresite, nu-i bai, ai abia 16 sau 17 ani, ai tot timpul sa inveti.
1) Voluntariatul nu e doar pentru cei ce vor sa plece la facultate afara. Conteaza foarte mult la CV pentru angajare. Arata angajatorului ca nu esti ahtiata dupa bani.
2)Nu esti genul de persoana care sa invete....aici e o problema. Daca tu nu esti dispusa sa inveti, toata viata, nu iti ramane decat sa faci munci repetitive de genul operator call center sau strungar.
3) Ar trebui sa consulti un medic, uneori incapacitatea de concentrare, memoria slaba pot fi simptome ale deficientei de atentie, boala care se poate trata.
Cel mai important e totusi ca tu sa vrei sa inveti sa incerci cat mai mult sa inveti.
Daca ai intrebari, da-mi un mesaj si putem vorbi mai pe larg.

| michael5813 a răspuns:

Sfat : 1. uita : nu pot
nu inteleg
nu fac nimic cu viata mea
nu am incredere in mine!
cu alte cuvinte participa cu colegele la activitatile scolare iar invatatul este mai eficient daca ai o prietena dispusa sa faca teme impreuna! fica mea are o prietena si invata, fac teme impreuna si totul este ok! critica parintilor poate fi constructiva atata timp cat nu se exagereaza...

| gabriela2201 a răspuns:

Nu te mai invinovati ca nu esti la fel ca si colegele tale sau pentru admiterea la liceu. Asta a fost acum un an si chiar nu mai conteaza; roaga-le pe colegele tale sa-ti explice si tie cate ceva pe la mate si pentru romana daca citesti o data cartile care se cer e foarte usor sa afci dupa-aia compuneri; daca doar citesti de pe net rezumat nu ai cum sa fii atat de creativa si sa demonstrezi in 2-3 pg ca stii despre ce e vorba. Fa si altceva in paralel de temele pentru scoala; din pacate nu te ajuta cu mare lucru ce faci la scoala ca e programa tampita si pe deasupra si veche; cauta pe net reduceri pentru cursuri de limbi straine si apuca-te sa faci promotii part-time daca voluntariatul nu e de tine; castigi si niste bani si inveti cum sa vinzi. Straduieste-te sa fii atenta la ce iti explica parintii pentru scoala dar nu te lasa influentata de criticile lor; ei au trait alte vremuri, nu mai inteleg ca acum e foarte greu cu scoala ca profii nu-si mai dau interesul, ca programa e super invechita si ca trebuie sa faci ceva practic in paralel cu scoala sa castigi experienta de lucru, si de ce nu, bani de buzunar.

| RalucaNiță a răspuns:

Mai bine sa fi ultima dintr-un liceu bun, decat prima dintr-un liceu prost. Ai sanse mult mai mari sa iei si bacul. O stiu din propia experienta, si eu sunt ca si tine. In clasa a XII a, am tras mult de mine ca sa iau bacul. Am reusit din prima, dar daca aveam sansa sa fi intrat la un liceu mai bun poate luam o nota mult mai mare si nu mai plateam taxa la facultate.

| Panda10213 a răspuns:

Pai ai putea face meditaii sau le.ai putea spune parintilor tai ce ai facut.Siner eu cred ca esti dislexica... Poate ca o vizita la medic ar prinde bine si incearca sa iti dai silinta! Nu fii lenesa ..pate ca ei au note mai bune dar tine minte ca nu exista NU POT ..ci NU vreau

| Larisa_3441 a răspuns:

Eu una te sfatuiesc sa te muti al un alt liceu, ca tot este inceput de an si nu este prea tarziu doar ai facut un an la acel liceu.M-ai bine i-ai spune parintilor tai problema ta si ca nu te integrezi si ca vrei sa te transferi la un alt liceu, insa nu el spune ca ai copiat ca sa ajungi aici.
Gandeste-te ca o sa vina BAC-ul si poate o sa iti vina greu.
Succes pe viitor!

| ZolyGames a răspuns:

Lasa calculatorul! Pune-te pe carte si citeste una de atatea ori pana o intelegi!

| amy300 a răspuns:

Ar fi bine sa te muti la un alt liceu.Nu are rost sa mergi la acel liceu doar pentru ca prietenele tale sunt acolo.Mai bine du-te la un liceu unde sa-ti placa ce faci si sa te simti in largul tau.happy

| adinne5 a răspuns:

Asta se poate numi o "rasplata" pentru faptul ca ai copiat acum nu mai poti sa dai inapoi. incearca sa stai mai mult invatand. in cazul in care nu intelegi vorbeste cu profesoara, roag-o sa te ajute sa iti mai explice. nu mai chiuli. acum depune efort maxim sa ii recapeti profesoarei tale de romana increderea - asa se face - si chiar daca ti se pare fara rost incearca incontinuare. reusesti atunci cand nu renunti. Sper ca te'am ajutat