| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am si eu,ca orice licean o intrebare la care tot incerc sa imi raspund, si anume: "ce facultate sa urmez?". Aceasta intrebare o aud si de la parintii mei si de la rude ...sunt indecis... cand eram mai mic eram convins atat si eu cat si cei din jur ca o sa urmez teologia, dar de la un timp nu ma simt apt pentru aceasta cale deoarece m-am schmbat foarte mult.Am un prieten care si el urmeaza aceasta cale dar el este o fire total diferita de mine si cred ca el este mult mai pregatit pentru aceasta cale.In ultimul timp ma gandeam la medicina veterinara deoarece imi plac animalele si mi-ar placea sa urmez aceasta meserie, dar ma gandesc ca stau 6ani in facultate si dupa exista sanse (cele mai multe)sa nu gasesc o slujba in domeniu.Nu stiu ce sa fac astept cateva sfaturi cu un profil bun.

Răspuns Câştigător
| dntGabriel a răspuns:

3 joburi de munca nu vor avea nici in 2050 Someri
1.Medic :Avantaje
a)Bani
b)Relatii
c) Pozitie in societate
Dezavantaje:
a) Bani frumosi scoti cand ai in jur de 45-50 ani
b) Greu de terminat
c)Sistemul din Romania te trateaza ca pe un nimic dupa ce ai terminat fac si profesezi ca Medic rezident
2.Persoana Juridica:
a)Avocat - mult de munca nu ai salar fix ai onorariu destul de greu sa devii cunoscut
b)Notar - bani/relatii/prestanta dar greu de intrat in sistemul lor daca nu ai ceva "cunostinte"

Arhitectura
a) destul de greu de terminat dar daca ai inclinatie la desen poate sa fie o placere sa treci prin ea
b)bani multi daca te specializezi pe anumite domenii ale arhitecturii

Restul profesiilor din punctul meu de vedere sunt cam 50/50 sa fii somer

Tu stii ce e cel mai bine pentru tinewinking Cheia e la tine

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La intrebarea asta doar tu iti poti raspunde.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Salut
Eu ati propun sa urmezi urmatoarele facultati:Romana-Americana sau Ase.Ambele au profile economice.Economie te ajuta foarte mult e o chestie de viitor.Din econimie poti deveni contabil sau manager niste meserii foarte banoase.Bineinteles daca ai talent
Bafta

| AdiMrr a răspuns:

De cand eram mica vroiam sa devin medic veterinar. Dar mi-am schimbat opinia. Daca iti place istoria, geografia romana si NU MATEMATICA te poti duce la filologie. Este foarte interesanta. Dar pana la urma numai tu poti sa iei decizia finala. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| vlad2103 a răspuns (pentru AdiMrr):

Ce te-a facut sa renunti?

| AdiMrr a răspuns (pentru vlad2103):

Am 12 ani deci nu pot sa spun ca am luat o decizie finala. Pur si simplu nu imi face placere sa fac operatii animalelor. Imi plac foarte mult dar... Am cautat pe net si am vazut ca filologia este tot ce imi place.