| fratiikaramazov a întrebat:

Am si eu nevoie de parerea voastra, cei care sunteti sau ati fost la facultatea de geografie. Puteti sa-mi spuneti cum e acolo si cam ce optiuni sunt pe viitor?

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Eu nu am fost dar am o colega care s-a lasat dupa un semestru pentru ca a spus ca nu are ce face cu facultatea respectiva. Toti profii le spuneau curs de curs ca nu vor face nimic si ca facultatea e cam degeaba. Iti dai seama ca din moment ce nu te incurajeaza nici macar un om care preda acolo nu mai ai nicio tragere de inima sa continui sa studiezi asa ceva

| 7Mary7 a răspuns:

Chiar daca este o facultate frumoasa (mie una imi place geografia) este foarte adevarat ca nu ai prea multe optiuni de viitori dupa terminarea ei. Poate undeva la meteorologie, sau profesor.

| MooF2010 a răspuns:

In Romania nu ai oportunitati... geograful nu prezinta meteo acesta lucreaza pe teren nu la birou si inspecteaza mediul inconjurator din punct de vedere geografic, la fel ca si fizicienii, chimistii, biologii

| gianyg a răspuns:

Am o pritena care de aproape 1 an isi cauta de munca. a fost profesor 6 ani, nu mai are post si nu are alte variante. a inceput sa mearga din disperare pe la sondaje...