| AIRIUS a întrebat:

.am si eu o intrebare, eu am participat la o preselectie pentru munca in starainatate prin ajofm, deci in primul rand nu e teapa.insa pe contract am primit termenul de incepere a muncii pe 1 martie 2013, adica astazi.nu am plecat si am sunat sa vad ce se intampla insa nu primesc f concrete rasp.intrebarea mea ar fi daca stiti cazuri asemanatoare sau a ti patit o si voi si ce s-a intamplat pana la urma? e normal, se mai poate intarzia?
multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, trebuia sa te prezinti la munca la data prevazuta in contract. In Occident sunt mult mai stricti cu disciplina decat la noi, cred ca ai terminat cu munca inainte de a incepe.

| AgathaRo a răspuns:

Suna la angajator si vezi care-i situatia.

| AIRIUS explică (pentru AgathaRo):

Am tot sunat insa primesc raspunsuri evazive

| AgathaRo a răspuns (pentru AIRIUS):

In contractul de munca trebuie sa specifice pe la vreun punct conditiile, cazare, deplasare, persoana de contact (cand ajungi acolo)

| AgathaRo a răspuns (pentru AIRIUS):

Auzi du-te la Inspectoratul teretorial de munca cu buletinul si roaga-i sa verifice daca figurezi ca angajat, deci contractele se depun cu 1 zi inainte de a incepe munca in cazul de fata 28 februarie, apoi poti sa tragi concluzii daca sunt seriosi sau ba.

| BublikAlbastru a răspuns:

Sunt sigura ca a fost teapa)
dar cum au mai spus unii suna la angajator si vei situatia*