Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
De 1 luna si jumatate lucrez (in Bucuresti) la o firma, cu contract de munca iar pana acum nu am primit absolut niciun leu. Mi-au spus la angajare ca banii se vor da cu intarzieri din cauza ca firma este momentan in impas. In contractul de munca este prevazut ca zilele de salariu sunt 15 si 28, am zis sa fiu rabdatator dar pana acum deja trebuia sa primesc trei salarii... Asa ca mi-am propus sa i-au masuri daca nu primesc niciun ban inainte de Craciun.
Ce as putea sa fac in situatia asta? La cine trebuie sa apelez: garda financiara, protectia muncii, ministerul muncii? Si cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
| emasonya a răspuns:

Salut. În primul rând trebuie să te asiguri dacă contractul tău de muncă a fost înregistrat la ITM. Ai o copie a contractului la tine? Plata salariului trebuia respectată. Verifică, dacă poţi, în contabilitate, în balanţă, cum figurează soldul în contul 421 - salarii plătite. Salariile pot fi reţinute doar prin hotărâre judecătorească irevocabilă. În situaţia dată, este vorba doar de un abuz grosolan. Poţi face reclamaţie, cu rezolvere imediată, la ITM în Radu Vodă - lângă şcoala de popi. Dar apoi trebuie să pleci din firmă. Este singura soluţie să pui mâna pe bani. Poţi discuta înainte cu ei, le spui ce ai de gând şi vezi cum reacţionează. Amenzile sunt foarte mari pe tema asta, iar dacă tu mergi mai departe, în instanţă, este caz penal, cu mulţi ani de puşcărie.
Mult succes!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nici una din cele enumerate, nu au atributii privind plata salariilor.
Daca nu le obtii pe cale amiabila singura cale mai este actiunea in judecata.

| asclepius a răspuns:

Zile ca le dai dildo in gura big grin serios acum straight face ce e in capu tau? daca nu primeai primul salariu trebuia sa pleci de mult... acu trebuie sa ti plateasca 3 salariii crezi ca le vei mai vedea vreodata?straight face mircea mircea copil prostut...

| GeoD009 a răspuns:

Intrati pe www.licitatiijuridice.ro si aici vezi gasi un avocat
specializat pentru probleme dumneavoastra.