| Fernando9Torres a întrebat:

Am un prieten care recent a intrat in domeniul fotografiei pe cont propriu(a lucrat ca fotograf la o companie,dar acum ii singur) si as avea nevoie de niste sfaturi cum poate sa-si aduca clienti(ce fel de reclama, nu foarte scumpa)...si ceva sfaturi+ sugestii

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Nu trebuie musai sa plateasca pentru reclama, daca se pricepe la grafica pe calculator poate sa-si faca singur reclama cu pagina de Facebook intrand prin grupuri si facand un set de fotografii gratuite la prieteni, acestia il vor recomanda si asa va prinde si comenzi. Clientul trebuie sa vada albume cum lucreaza si daca ochiului ii place sunt sigur ca va avea comenzi. Eu si sotul meu lucram in domeniu, el si-a facut carti de vizita si niste pliante cu munca sa, le-a impartit prin toate locurile cat si la o cafenea band un frappe, doar din discutii s-a facut cunoscut, fara sa ne trebuiasca niciodata o reclama platita.

5 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Cea mai buna reclama este el, daca are aparatura si talentul necesar, dar pentru promovarea lui Facebook&Instagram sunt cele mai bune si gratuite! Spune-i sa-si faca propria pagina de Facebook&Instagram si sa ofere gratuit cateva sedinte foto cu niste fete frumoase, asa va avea vizibilitate si vor incepe sa-l contacteze pentru majorate, nunti, etc.

| Fernando9Torres explică:

Dragul meu, daca situati te depaseste pleca in grota, de unde ai venit! Nu o zis nimeni ca nu stie, am zis ca vreau "SFATURI"....si totusi, ce treaba are el ca o lucrat ca fotograf? tot ce se rezuma de aici ii ca stie sa foloseasca un aparat, pana la urma reclama era treaba lu` sefu` el doar mergea unde era trimis(nu era companie de N mii de persoane, ci de 3)P.s: are clienti, dar vreau EU sa-i aduc mai multi(sau sa ii dau sfaturi), te rog sa faci un bine comunitatii sa-ti stergi contul, mersi!

| sir sanjei a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Man. Esti pe langa.
Daca a lucrat ca fotograf si a fost la diverse evenimente si a pozat trebuia sa aiba cu el o carte de vizita. Indiferent ca a lucrat intr-o companie cu 3 sau cu 3000 de angajati.
Reclama isi poate face simplu si gratuit. Dar trebuia sa stie de treaba asta daca era fotograf.

| Fernando9Torres explică (pentru sir sanjei):

Tu nu înțelegi ca EU vreau să-l ajut cu sfaturi sau idei de reclama? Nu mi-o cerut el, ci EU vreau să-l ajut!

| sir sanjei a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Man, nu stiu cum ai putea tu sa il ajuti.
In domeniul foto, reclama o faci cu imaginile pe care le ai captat.
Maximul de reclama pe care il poti face tu este sa ii dai share paginii lui pe Facebook, sa il incurajezi sa isi posteze pozele pe pixoto si daca obtine vreodata rezultate ok sa sharuiasca pe Facebook.
Mai mult, nu stiu mod mai ok de reclama gratuita decat Facebook.