| CoOoco a întrebat:

Ca sa devin fotograf, trebuie sa fac o facultate dupa terminarea liceului, sau pot urma un curs la orice varsta?
P.S. sunt clasa 8a. Si imi doresc foarte mult sa am o cariera in domeniul fotografiei. Chiar daca toti ma descurajeaza, spunandu-mi ca ei nu au vazut fete fotograf, sau ca nu fac bine poze. Oricine poate invata, si dupa parerea mea, fata de alte persoane, chiar ma descurc cu pozele! happy

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să mergi la liceul de arte, la fel și cu facultatea. Succes!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Salut. Nu e obligatoriu sa faci o facultate de profil dar este ESENTIAL. Exista cativa fotografi autodidacti dar cazurile sunt foarte rare la fel ca in cinematografie. Un liceu de arte ar fi indicat si apoi o facultate pe acelasi profil. Vei invata tot de la ''crearea'' unor tablouri in miscare pana la editare. Mai ai nevoie de asemenea de un aparat cu adevarat bun (daca vrei sa si faci bani din fotografie). Nu e musai sa incepi direct cu un ''aparat monstru'' dar trebuie sa ajungi si acolo. Investitia asta se va ridica la 3-4000 Euro (cu tot cu obiective etc)

| horia2012 a răspuns:

- Nu trebuie sa faci facultate pentru asta. Trebuie sa faci obligatoriu un curs de initiere in fotografie si/sau de fotografie. Iti trebuie un aparat bun, semiprofesional sau profesional pe care sa-l inveti cum se foloseste foarte bine si sa faci foarte multe poze.(orice, oriunde). Iti mai trebuie un blog sau un site personal pe care sa postezi acele fotografii protejate prin "watermak" ca sa nu ti le foloseasca alticineva si ca oamenii sa-si de-a cu parerea. Ca sa faci fotografii bune, trebuie sa ai si putin talent, sa-ti formezi ochiul pentru frumos. Trebuie sa ai un program de editare foto performant pe care, deasemeni, sa-l inveti foarte bine.

| pinkpityc a răspuns:

Nu trebuie sa faci facultatea trebuie sa faci un curs special, si daca iti place urmeazati visul pentru ca asa o sa iti fie cel mai bine p.s. eu te-s sfatuii sa faci si facultatea si dupa cursul, dar faci cum vrei tu

| dani0822 a răspuns:

Poti face cursuri de fotografii, eu am facut si chiar te ajuta in viitor.