| ScooobyDooo a întrebat:

Cum as putea sa învăț o limba pe cont propriu? Cine a reușit sa învețe de unul singur sau știe măcar cum as putea începe îmi poate da niște sfaturi?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde si ce limba, dar in general se gasesc tot felul de aplicatii, mai ales pe telefon, de unde ai putea sa inveti.

Incearca www.busuu.com. Exista aplicatie si pe Magazin Play. Este chiar utila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Începe da te uiți la seriale/filme in limba aceea pentru a te obișnui.
Fa ți un program, de ex pentru weekendul asta înveți sa numeri, apoi înveți cuvinte de baza, apoi încerci sa legi propoziții. Se poate dacă vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultând-o, fiind atent la cuvinte şi pronunţie. Eu am învăţat limba spaniolă "după ureche" din telenovelele sud-americane, dar nu-i ştiu gramatica sau timpurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu depinde ce limba vrei sa inveti, de pe net eu iti zic ca mi-am luat mai multe tepe, am notat cuvinte gresite.
Daca vrei limbi europene, este foarte usor, faci rost de un caiet nou si cauti pe google "gramatica" cu asta sa incepi.
Apoi cand te uiti la un film, cauti cuvintele "lipsa" in dictionar.