| andreea2346 a întrebat:

Bună, aș avea niște întrebări legate de Facultatea de Administrație Publică. Se merită să mergi? Adică poți găsi un loc de muncă în domeniu, la noi în țară după terminarea facultății și eventual al unui masterat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca merita, daca iti place sa profesezi ca angajat public!

Trebuie sa mai stii un lucru extrem de important: nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta ca dupa terminarae unei facultati si luarea examenlor de licenta, masterate sau doctorate, sa incepi marea cautare, cautandu-ti singur de munca, participanad la zeci si sute de interviuri si sperand sa ai sanse de angajare.
Alege-ti profesia cu intelepciune, ca de multe ori o post-liceala este mai avantajoasa decat o facultate!

| haileewatson a răspuns:

Facultatea nu iti asigura un loc de munca, poti face Administratie Publica si dupa sa lucrezi in alt domeniu, sau invers poti face alta facultate si dupa sa lucrezi in administratie publica. Merita daca consideri tu ca esti interesata de subiectele respective care vor fi studiate in cei 3 ani de scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce știu cu Administrația publică poți lucra la stat (primării/consilii și alte zone din sfera asta, a domeniului public) dar ca să-ți spun mai multe, nu știu.

Doar din "sfatul poporului" îți mai spun un sfat pe care mi l-au spus cunoscuții că în primării și în domeniul public se intră de multe ori pe pile și alte nebunii, sper acum să nu șteargă TPU răspunsul ăsta și nimeni să nu-mi sară în cap, eu doar îți spun ce spun cunoscuții/poporul din provincie.