| Gabriela2571 a întrebat:

Buna
As avea o intrebare foarte importanta, si daca poate cineva sa ma ajute este foarte important pentru mine.
Sunt in Anglia de vreo 7 luni si imi caut un job.Am mai lucrat inainte doar temporar printr-o agentie de recrutare doar 3 luni. Acum incerc sa imi caut alt loc de munca.Am trimis CV la toate locurile de munca unde credeam ca mi s-ar potrivi acel loc de munca si binenteles daca am si experienta.
Acum o luna am trimis un CV la o fabrica de ciocolata pentru postul de impachetat. Am mai lucrat inainte in acest domeniu deci nu mi-ar fi nou..Acum 2 zile am primit un raspuns pentru acest post, si ca sunt invitata la un interviu. Acum intrebarea mea. Cum sa ma prezint la interviu, si cum sa raspund daca nu vorbesc destul de bine engleza. Imi doresc foarte mult acest job dar mi-e frica ca nu am sa pot raspunde la intrebari din cauza ca nu prea inteleg si vorbesc bine engleza. Adica comunicarea nu este prea buna.Ce pot sa fac? Stiu ca acest post nu prea este nevoie de prea multa comunicare. Vorbesc si inteleg limba engleza dar nu destul de bine incat sa comunic fluent.
Multumesc si astept un raspuns.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La interviu ar trebui să participe o persoană de la HR (personalul lor) care e „antrenată" să găsească „omul potrivit la locul potrivit"; dacă tu ești aceea, nu va conta prea mult nivelul tău redus de posibilități de comunicare fluentă. Pentru că, de comunicat sigur poți comunica, doar că mai greu.
Mergi îmbrăcat curat, aranjată dar fără ostentație, fără multă piele la vedere. Nu doar pentru că englezii sunt „conservatori", dar se feresc de fetele care dau impresia de „ușoare".
Un „How do You do?" când intri e obligatoriu, iar dacă ți se pune aceeași întrebare, răspunde cu „Fine, thank You!"
Nu încerca să spui nu-ș' ce povești - răspunde doar la întrebări, iar dacă nu ești sigură că ai înțeles vreuna spune „I did not understood the last question; could you rephrase it?" (n-am înțeles ultima întrebare, puteți reformula?)
Nu cere o leafă prea mare, dacă ești întrebată. Dar nici 300 Ł că o să râdă ăia de tine.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat