| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Care este cea mai bună meserie, după părerea voastră?
Și cât de cât ușoară, câștigi si ceva bani, cat să ai un trai decent, program bun.
Care este părerea voastră?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bagator de seama, in politica.
Bani multi, lucru putin, timp flexibil.winking

| alindumitru083 a răspuns (pentru Bula):

Poate o meserie mai serioasă. laughing)
Sau mai bine spus, decentă.

| Bula a răspuns (pentru alindumitru083):

In meserii, ori trebuie sa ai multi ani de experienta si sa fii foarte bun, ori sa lucrezi unde sunt bani multi. Altfel nu poti castiga mult.
Riscul mare este a incepatorilor. Cei cu vechime stau in spate, le dirijeaza si iau bani mai multi, pentru cunoasterea detaliilor ascunse al meseriei.

| alindumitru083 a răspuns (pentru Bula):

Totusi exista vreo meserie în care ai un salariu bun inca de la inceput, de cand incepi sa lucrezi prima data?
Normal, ca pe parcurs te perfectionezi si ti se mareste salariul( sau asa ar trebui).
La noi în România doar medicii, avocatii si oamenii de afaceri au bani.
Totusi de ce un om care munceste si se chinuie nu are un salariu bun?
Toti muncim... nu ar trebui sa fim egali cat de cat?
Da, stiu, unii au mai mult, altii mai puțin.
Dar acei oameni cu puțin, nu ar trebui sa ducă deloc grija zilei de mâine, asa ceva nu este normal.

| Bula a răspuns (pentru alindumitru083):

Depinde ce- si unde muncesti.
In domeniul meu (electronica-, automatizari-, calculatoare) am pornit la drum din pasiune din mica copilarie, adunandu-mi si experienta, INAINTE de prima angajare.
M-am angajat direct unde a fost necesar un specialist, cu cunostintele mele. happy

| alindumitru083 a răspuns (pentru Bula):

Nu muncesc încă.
Urmează să susțin proba de bacalaureat.
Încă mă gândesc ceea ce vreau să fac.
Admir totuși oamenii care au pasiuni din copilărie si astfel si-au găsit drumul în viață atat de repede.

| Frank51 a răspuns:

Nu există așa ceva. Cu cât lucrezi mai mult și te vinzi pe tine mai bine( sau produsele sau serviciile tale), cu atât câștigi mai mulți bani.

Lucrezi puțin câștigi puțin, și vorbesc de privat.

| alindumitru083 a răspuns (pentru Frank51):

Mă refeream, în cazul în care ești angajat, de exemplu (contabil) sau lucrezi într-o firmă în orice domeniu, care bineînțeles nu este a ta.
Ce meserie este cea mai favorabilă pieței din România?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alindumitru083):

Si de ce sa nu fiea ta firma?

| alindumitru083 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru că nu despre asta era întrebarea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alindumitru083):

Era despre meserie, care meserie o poti presta SI IN sau CEL MAI BINE IN cadrul firmei proprii sau la care esti macar asociat. Se aplica la toate meseriile mai rasarite prestate la privat, inclusiv medici, avocati, contabili, arhitecti.

| ReddY25 a răspuns:

Merg pe tir happy

| alindumitru083 a răspuns (pentru ReddY25):

Îți place ceea ce faci?
Totuși stiu că este o meserie care necesită atenție maximă.
Esti mereu pe drumuri.
Dar orice meserie cere sacrificii.
Si eu am vrut să dau de carnet pentru tir, nu stiu ce categorie este, dar voiam o categorie cu remorcă.
Nu neapărat ca să practic această meserie, dar îmi doresc să pot să conduc un tir. Stiu ca trebuie responsabilitate maximă.

| adryang78 a răspuns:

Nu există "cea mai bună meserie". Fiecare își alege drumul în viață în funcție de înclinațiile proprii și nu numai. E foarte important să faci ce-ți place, altfel job-ul devine un chin și sursă de stres zilnic.

| alindumitru083 a răspuns (pentru adryang78):

Momentan sunt inca in cautarea pasiunilor mele. Pot face orice in momentul ăsta.

| adryang78 a răspuns (pentru alindumitru083):

Înțeleg prin asta că încă nu te-ai "descoperit", ca să zic așa. Nu ai o idee clară despre ce ți-ar plăcea să faci. În cazul ăsta, zic să optezi pentru un domeniu în care te pricepi mai bine, și vei descoperi cu timpul dacă îți place ce faci sau apuci pe alt drum.

| melimili a răspuns:

Depinde ce inclinatii ai tu.
Degeaba iti spun ca pentru mine matematica este usoara. 98% dintre useri vor sari ca haterii. Si totusi, ca profesor de matematica, plus meditatiile, castigi bine. Si e usor, nu dai cu sapa.

| alindumitru083 a răspuns (pentru melimili):

Nu am o materie preferată.
Deci spui ca meseria de profesor fie profesor de matematica, fizica, chimie, biologie. Este o meserie buna.

| melimili a răspuns (pentru alindumitru083):

Meseria de profesor e buna. Dar daca e si la o materie unde se cauta meditatii, e si mai banoasa.