| brunetamea a întrebat:

ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa fii jandarm? multumesc

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să divulgăm sursa pentru o mai bună informare pentru un viitor candidat: http://www.scoaladragasani.ro/admitere/criterii-de-recrutare.php
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criterii de admitere

Pentru a putea participa la concursul de admitere în Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni candidaţii trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
Să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
Să cunoască limba română, scris şi vorbit;
Să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat;
Să aibă vârsta de minim 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul anului în care participă la concurs;
Să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
Să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concurs;
Să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
Să fi obţinut la purtare, pe durata studiilor liceale, media generală de minimum 8 (opt);
Să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihic;
Să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
Să nu aibă antecedente penale sau să fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;
Să aibă înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile;
Să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani.