| anonim_4396 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre specializarea radiologie si imagistica medicala din cadrul facultatii de medicina, este o alegere buna? In sensul oportunitatilor de profesare dupa finalizare.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

In cadrul facultatii de medicina nu exista specializare, se face medicina generala (in afara de de facultatea de stomatologie) toata facultatea si dupa terminarea facultatii se alege specializarea. poate fi o specializare foarte interesanta in conditiile in care in Romania ar exista si ar si functiona la parametrii normali aparatura medicala de imagistica necesara si existenta in lume. acum la noi se foloseste mai mult ecograful si partea de radiologie din tot ce inseamna imagistica, dar aparatura si metodele existente sunt mult mai multe. deci oportunitati dupa obtinerea specializarii de care vorbesti ai avea mai mult prin strainatate, din pacate dar oricum, pina termini tu facultatea poate se mai schimba lucrurile sau iti schimbi tu preferinta happy

| anonim_4396 explică (pentru mixxjim):

Exista program de studiu separat de radiologie si imagistica medicala cu durata de 3 ani in cadrul unor facultati de medicina cum ar fi de exemplu cluj http://www.umfcluj.ro/Detaliu.aspx?t=Medicina-Oferta-educationala

| mixxjim a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, scuze, nu stiam, stiu de cea din Bucuresti. oricum, in afara de prima parte, restul cred ca tot cam acolo e happy mult succes!

| Mariiaamariiaa a răspuns:

Daca vrei sa mergi la specializarea Radiologie si Imagistica, va trebui sa dai admitere din biologie. Testul va fi grila si va contine 100 de intrebari, fiecare intrebare avand 5 variante de raspuns. Eu zic ca e o alegere buna la fel ca tot ceea ce apartine de medicina. Facultatea dureaza 3 ani si iesi asistent radiolog.