| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ce master în țară/străinătate pot să fac după facultatea de moașe și asistență medicală (carol davila-București)? Sunteți în această situație sau cunoașteți pe cineva? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista masterat pentru asistente si moase, iar daca intentionezi sa faci aceasta facultate, trebuie sa o faci la curs de zi, ca asta nu se poate la "fara frecventa", cum tot intrebi tu pe aici.

În prezent, în cadrul Facultăţii de Moaşe şi Asistenţă Medicală sunt acreditate patru specializări: Moaşe (4 ani), Asistenţă medicală generală (4 ani), Balneofiziokinetoterapie şi recuperare (3 ani) şi Tehnică dentară (3 ani), iar alte cinci specializări sunt autorizate provizoriu: Asistenţă de farmacie, Asistenţă dentară, Audiologie şi protezare auditivă, Laborator clinic şi Radiologie şi imagistică (fiecare de 3 ani). Pentru toate specializările Facultăţii de Moaşe şi Asistenţă Medicală, forma de învăţământ este cu frecvenţă, iar absolvenţii dobândesc diplomă de licenţă (diplomă de studii superioare), în urma absolvirii cursurilor şi promovării examenului de licenţă.

Menţionăm şi faptul că profesiile de moaşă, respectiv asistent medical generalist (cu patru ani de studii), sunt reglementate la nivelul Uniunii Europene, beneficiind de recunoaşterea automată a diplomei de licenţă dobândită la UMF „Carol Davila" în toate ţările membre UE, conform prevederilor Directivei europene nr. 2005/36/CE.

| alindumitru083 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu comentez!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alindumitru083):

Mai copile, ce facultate termini tu in vara, cand te-ai inscris abia anul trecut in Iulie 2023?
Inca nu s-a inventat facultate de 1 an de zile, iar in caz de ai uitat ce ai declarat aici, uite ca TPU tine minte:

...-sanitara/

| Violleta2022 a răspuns (pentru alindumitru083):

Aha, tu esti din aceia " SPECIALI" care termini o facultate de 4 ani, intr-un an si apoi faci Masterat si Doctorat in cateva luni, una peste alta.

https://www.tpu.ro/utilizator/acbjlu/raspunsuri/