| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Ce note trebuie să i-au in Evaluarea Nationala ca sa pot sa intru la un liceu care cere media de admitere de 8, 55? Avand in vedere ca media mea din a5-a e de5(nu mai stiu sigur cat e, asa ca am pus nota minima), a6-a e de 8, a7-a e de 9 si a8-a sa zicem ca o sa fie de 8(pentru ca inca nu am terminat anul scolar).

4 răspunsuri:
| mezeicristina33 a răspuns:

Ti se calculeaza cat ai facut eu zic la romana sa iei nota mare pentru ca e usor sa scrii frumos si fara greseli ca primesti puncte in plus sa zicem ca iei un 9, 10 si la mate spera la un 6, 7 nu e greu

| Borsecuț a răspuns:

Pai am calculat si ca sa obtii media 8, 6 (am calculat daca media ar fi 8, 6 in loc de 8, 55) ar trebui ca media dintre notele din evaluare sa fie minim 8, 8. Asta ar insemna de exemple sa iei 8 la mate si 9, 60 la romana. Sau sa iei la ambele 8, 8, sau la una 8, 9 si la alta 8, 7 etc laughing) Ai inteles sper ce vreau sa zic laughing)