| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca eu am:
Medie cls 5=5
Medie cls 6=8
Medie cls7=8
Medie cls8=9
Nota de la Evaluarea Nationala romana=7
Nota de la Evaluarea Nationala mate=5
Pot sa intru la un liceu ce cere media de admitere e de 8, 04?
Avand in vedere ca acum formula de la media de admitere e:
MA=0, 2·ABS+0, 8·EN
MA=medie admitere
ABS= medie generala de absolvire a cls 5-8
EN=medie generala de la Evaluarea Nationala

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Dar in clasa a 5-a ai sigur mai mult de 5 si cred ca la evaluarea nationala ar trebui sa iei minim 7 la ambele probe...cam astea ar fi conditiile iti doresc mult succes! happy

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Floreenofficial):

Pai nu mai stiu sigurcat am luat in a5-a asa ca am pus 5. Chiar si asa lusem intre 5 si6

| Floreenofficial a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Pai invata acum cat mai e timp ca sa iei note cat mai mari la evaluarea nationala!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum ai reusit performanta de a avea asemenea medii in clasele de gimnaziu? Mediile generale ies, in 99, 99% din cazuri, cu doua zecimale.
Asa ca, daca tot vrei raspunsuri exacte, da si datele problemei tot exacte.

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru ardnaxur1961):

Conteaza chiar asa mult? In a5-a nu mai stiu exact, in a6-a 8,05(daca nu ma insel), in clasa a7-a 8,56 si in a8-a stiucum ca i-au cel putin 9. Asa ca nu mai stiu sigur nr exacte de dupa virgula

| Desireღ a răspuns:

Nein, nein.
Să înțeleg că 8.04 e cea mai mică medie sau?

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Desireღ):

Nu. Cu atat s-a intrat anul trecut in liceul in care vr eu.

| tdopp a răspuns:

Conform unor calcule simple, un absolvent poate intra la un liceu cu media 8, 04 daca are o medie la EN intre 7, 55 si 8, 80 (7, 55 cu ABS = 10 si 8, 80 cu ABS = 5).

Daca mediile pe care le-ai precizat sunt aproximativ corecte, inseamna ca vei avea media de absolvie ABS = (5+8+8+9)/4 = 7, 5, adica ai nevoie de o medie la evaluarea nationala EN = 8, 175 pentru a intra la un liceu cu media de admitere 8, 04.

Daca vei lua 5 si 7 inseamna ca vei avea EN=(5+7)/2=6, cu aceste note poti intra cel mai bine la un liceu la care media de admitere este MA = 6, 30!

Iti recomand sa nu iti mai calculezi medii sau sa iti planifici deja la ce liceu vei intra, mai bine faci niste variante in timpul care ti-a mai ramas si vei vedea unde intri dupa ce iti afli notele. Poti sa mai progresezi pana la examen, nu iti impune limite!