| Deea_2679 a întrebat:

ce stiti de admiterea la academia de politie? Au sanse si cei care nu au pile? Sau totul se bazeaza pe pile si bani? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Au sansa si cei fara pile. Admiterea nu e atat de grea daca inveti si te pregatesti pentru probele sportive ( am avut colegi care au invatat si au facut pregatiri tot anul, iar la proba sportiva au picat ). Ce e rau acum la Academie este ca nu mai ai postul asigurat dupa ce termini facultatea. Dar daca esti mai mica, poate ai sansa sa se mai schimbe situatia asta pana ajungi sa dai examenul. Bafta.

| extrahelp a răspuns (pentru Amaya):

"Ce e rau acum la Academie este ca nu mai ai postul asigurat dupa ce termini facultatea." documenteaza-te sa vezi ca toti care au terminat Academia au loc de munca asigurat, chiar daca serviciul il apuca cu cateva luni mai tarziu in anii astia de criza, locul de munca asigurat e principalul atu al Academiei.

| Amaya a răspuns (pentru extrahelp):

Sunt destul de documentată în legătură cu Academia, dat fiind că am multe cunoştinţe care au intrat. Am zis că postul nu mai e asigurat pentru că nu te vei putea angaja imediat ce termini, la fel cum se întâmpla în anii trecuţi. Acum poţi aştepta luni sau chiar câţiva ani până să fii pus în funcţie. Şi până atunci dacă nu ai sprijin financiar din partea altcuiva e cam greu să te descurci. Cam asta am punctat eu, nicidecum că nu te vei angaja niciodată, ci nu imediat.

| extrahelp a răspuns (pentru Amaya):

In niciun caz nu trebuie sa astepti cativa ani, s.a intamplat anul acesta sa.i angajeze mai tarziu, poate sa te angajeze cu cateva luni ( maxim 5) mai tarziu. in rest postul iti este asigurat. dar ce ai punctat tu e ceva mai diferit daca citesti cu atentie, acum inteleg ce vrei sa zici.happy

| extrahelp a răspuns (pentru Amaya):

Daca vrei poti sa-mi dai un mesaj cu id.u tau sa vb mai multe desp asta

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Au șanse și cei care învață, nu sunt toți piloși.
Succes!
Pa, pa.

| Amaya a răspuns:

Da, cunosc cateva persoane. Stiu si persoane care au picat si au luat anul urmator, dupa o pregatire intensiva, dar si persoane care au luat imediat ce au terminat liceul. Daca te descurci la istorie, engleza si gramatica, iar sportul nu-l neglijezi deloc ( e, cred, cel mai important, acolo se pica pe capete ) si ai o inaltime de peste 1, 70, n-ar trebui sa fie nicio problema sa intri.

| thealchemist a răspuns:

Sunt locuri si pentru restul numai ca trebuie sa excelezi din toate punctele de vedere, majoritatea intra pe pile.

| copilfardeminte40127 a răspuns:

Buna Deea! In academie, totul e complicat. Cunosc persoane care au intrat pe meritul lor, dar si persoane care au avut pile. Anul acesta multe fete au picat la probele sportive. Am auzit ca Politia Romana vrea mai multa parte masculina,, in treaba". Nu inteleg de ce ar discrimina fetele. Poate se tem ca noi le vom lua locul peste cativa ani. Oricum, si eu aveam academia in gand dar, multe persoane mi-au spus ca nu se merita. Acum, sper ca te-am ajutat. Trage tu singura concluziile. Daca vrei sa-mi spui ceva, trimite-mi mesaj. Pup!

| Deea_2679 explică:

Cunoaste cineva persoane care au intrat pe fortele proprii?

| Mariamaria_6956 a răspuns:

Au sanse si cei care sunt foarte, foarte buni big grin