| IoanaAnghel24 a întrebat:

Imi puteti spune daca poti deveni un regizor bun in afara daca faci studii in Romania? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Un regizor bun, nu are nevoie doar de studii!
Are nevoie de talent, cultură, inteligență, producător, scenarist, fler, sponsori.
De asemenea, în mileniu 3, a fi regizor de succes este ca și când ai fi primul om care pășește pe Marte.
Trebuie să vi, ca regizor cu o producție, care să rupă gura târgului. Altfel, sunteți unul dintr miile de regizori eșuați.
Încercați scurte videoclipuri să realizați cu prietenii dumneavoastră. Vedeți dacă îi puteți coordona, regiza. Dacă vă puteți impune! Succes!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum?
1. Să faci studii de specialitate în RO.
2. Să devii bun.
3. Să emigrezi.

| StrongHeart a răspuns:

Dai la unatc la film, dar in Romania de ce nu ai vrea sa profesezi? Intreb de curiozitate.

| IoanaAnghel24 explică (pentru StrongHeart):

Vreau sa fac in primul rand facultatea de drept, este o dorinta de cand eram mica, dar am observat ca imi place foarte mult regia si am scris cateva idei de filme si seriale. Mi ar placea sa vorbesc cu cineva care stie despre ce este vorba, care sa ma ajute.

| zilog a răspuns:

Eu am fost in multe țări pe planetă si nimeni nu prea îți ia in considerație diplomele din România indiferent de domeniul de activitate, mai ales acum cu migrația si ura pentru cei ce vin din alte țari multe țări si-au luat măsuri ca să isi poată pastra job-urile bine plătite pentru cetățenii țării lor
prima măsură este faptul că trebuie să dai un examen in tara respectiva
apoi diplomele nu sunt de cât ca un hobby pentru ei
EXPERIENTA TA DIN ROMÂNIA nu este luată deloc in considerație pe ei îi interesează ce ai făcut tu în țăra lor, si o să te intrebe de scrisoarile de recomandare date din țara lor. Mai nou în țările civilizate când pleci de la un job îți dă fostul angajator recomandările prin intermediul site-ului celor de la forțele de muncă din țăra aceea, așa că tot la forțele de muncă vor vedea dacă ai fost corect în viață si ce fel de om ești.
Ca să devii valoros trebuie să ai măcar 10 ani de muncă cinstită job-uri de la care ai plecat cu aplauze în loc să îi injuri, pentru că strâinii stiu că tu ai nevoie de scrisoare de recomandare când pleci de la ei si din cauza asta te expluateaza umilesc si se poarta cu tine ci mult dispreț!
Incercă ca vorbele tale să fie ca o verigă de aur intr-un coș de argint!
Ca răcoroarea zăpezii pe vremea secerișului!
Prin răbdare se induplecă un angajator si o limbă dulce poate să te ajute.