| addelle21 a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmez ca sa ajung invatatoare? Avand in vedere ca am terminat facultatea, profil economic.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Legea care reglementeaza statutul personalului didactic este Legea nr.128/12.07.1997( o gasesti si pe edu.ro) Daca lecturezi Cap. I, "sectiunea a 2-a" si anume "Conditii pentru ocuparea functiilor didactice" vei afla si ceea ce te intereseaza --- vezi aici : http://www.eed.usv.ro/~unisind/Legi_si_decrete/statdid.htm

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Exista un fel de facultate.De fapt e un modul separat in cadrul unor facultati. Psiho-pedagogie se cheama. Tine 3 ani de zile si cursurile se tin dupa masa iar rata prezentelor cerute nu este una mare ( aprox 30% minim casa poti intra in examen). Dupa ce vei absolvi acest curs vei putea preda materiile de pe profilul tau ( exemplu economie pentru clasa a 11a la liceu). Ca sa devii invatatoare ai nevoie neaparat de liceul pedagogic si periodic de anumite competente care sa iti ateste ''polivalenta'' in diverse curricule. Intrebarea mea pentru tine insa este aceasta: Ce ce vrei sa lucrezi pe 600 de lei daca tot ai terminat o facultate buna care iti ofera deschideri muuuult mai mari?happy

| addelle21 explică (pentru TheAce):

Multumesc mult pentru pretionasele informatii! Asta simt ca e vocatia mea, de 2 ani tot meditezi copilasi de clasele 3-4 la mate si engleza si imi place mult, ne intelegem extraordinar, stiu sa ii motivez si ei au super rezultate. Din pacate cu cat ma informez mai mult observ ca este aproape imposibil, iar daca s-ar materializa acest vis al meu, as profesa mai mult din placere pentru ca stiu cat de prost platiti sunt la noi in tara profesorii, din pacate. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Este de preferat sa incerci sa predai economie si sa urmezi un modul pedagogic.Pregatirea de invatatoare este mult mai complicata.Trebuie chiar sa promovezi niste probe de aptitudini:muzica, desen, educatie fizica.Practica pedagogica este de asemenea de durata si pretentioasa.Nu se poate face in afara liceului.In viitor pregatirea invatatorilor se va face in invatamantul superior.

| addelle21 explică (pentru mira):

Multumesc frumos pentru informatii! Simt ca e vocatia mea sa fiu invatatoare, dar se pare ca mi-am dat seama cam tarziu, asta e. sad

| PinkPanther a răspuns:

Ar fi trebuit sa termini liceu pedagigic ...si atat

| addelle21 explică:

Am terminat facultatea! Nu pot face iar liceul! pfffff

| addelle21 explică:

Raspuns sigur si concret. Multumesc Alessia!