| thecode1234 a întrebat:

Salut, as vrea sa urmez facultatea de informatica din cluj. Sunt a 10-a si sunt pe profil economic. Ce ar trebui sa invat de pe acum ca sa nu ajung acolo fara sa stiu nimic? Gen pe ce sa ma axez, C++, pascal

Răspuns Câştigător
| NoctisFive a răspuns:

Salut! Nu stiu exact daca se da admiterea sau nu la facultatea aleasa de tine. In cazul in care se da invata bine programa scolara, fie ca iti place sau nu. Chiar daca nu se da, e ok sa o stii, dupa poti sa te informezi mai in detaliu despre limbajul ales.
Eu recomand sa nu te apuci de Pascal, nu mai are rost. Mai bine C++/C/C# sau Java. Pentru C++ WellCode e un site ok pentru inceput. Nu face performanta, dar explica bine

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te axezi pe programare... e mai putin relevant in ce limbaj, principiile sa le cunosti bine. Ideal ar fi sa ai cunostinte de C++ ca ala e baza

| Sn4k3 a răspuns:

C++ in mare parte, daca te pricepi, inveti usor ce iti mai dau ei.

| Anonymus12321321 a răspuns:

C++,PHP,multa matematica astea sunt de baza, funda?