| taniushka a întrebat:

cum credeti, aspectul fizic conteaza in viata profesionala? Funda pentru cel mai argumentat raspuns

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De contat, contează (tot). Cât de mult însă...depinde de gradul de superficialitate privitorului/angajatorului și de postul pe care îl ocupi.

Dar, în orice caz, în viața profesională fizicul ajută destul de mult...numai ar fi bine să ai și la ce să-l asortezi.

| IMC90 a răspuns:

Normal ca ajuta. Cati din marii oameni de afacere au la secretariat barbati? laughing

| mixxjim a răspuns (pentru IMC90):

Adica ce, toti barbatii sunt urati, sau cum? laughing eu as spune ca n-au barbati pentru ca, oricat ar parea de neimportant domeniul este destul de pretentios si necesita anumite abilitati la care barbatii nu prea exceleaza, cum ar fi atentia distributiva, atentie la detalii, muuuuuuulta rabdare si putere de a inghiti porcariile sefilor, ori barbatii sunt mai sensibili la domeniul "orgoliu" happy
p.s: bestiala poza ta happy

| Maryaaaaaaa a răspuns (pentru mixxjim):

Sunt de acord cu tine la faptul ca femeile "inghit" toate porcariile sefiilor si la propriu si la figurat dar de unde ai scos tu ca barbatii nu exceleaza la atentia distributiva, atentia la detalii, multa rabdare etc. Ai la baza vreun studiu care atesta lucrul asta. Te-as ruga sa mi-l dai big grin. Chiar sunt curios.
O mare parte dintre arhitecti sunt barbati, un job care necesita atentie distributiva si atentie la detalii. Te-as ruga sa ma contrazici.
O mare parte dintre programatori sunt barbati unde iar trebuie sa ai multa rabdare si atentie la detalii.
Cred ca unele dintre punctele forte ale femeilor sunt abilitatile de a relationa mult mai usor si eficient cu oamenii, prezenta lor fizica care atrage atentia oricui. Tie ca barbat o femeie frumoasa iti atrage atentia oricand oricum. Una e sa vina la tine un baiat si alta e sa vina o fata draguta sa iti ceara sa o ajuti sau sa ii spui unde e adresa nu stiu care.
Daca ai experienta pe partea profesionala ai vedea ca asa e.

| mixxjim a răspuns (pentru Maryaaaaaaa):

Ai dreptate despre acele categorii profesionale, dar vorbesti despre exceptii care confirma regula happy si in cazul arhitectilor, si al IT-istilor e vorba de un anumit tip de gandire, de judecata, care e specifica in special barbatilor. dupa parerea mea, IT-istii sunt niste fiinte absolut deosebite, as indrazni chiar sa spun ca au o structura si psihica, si mentala deosebita. as adauga la lista ta si chirurgii, care sunt in mare majoritate barbati, iar chirurgi neurologi femei nu stiu daca sunt 10 in lume. vorbeam la nivel general, nu pe meserii, oricum un barbat are rabdare pentru chestii importante si serioase, nu "lipsite de importanta" cum ar fi redactatul unor scrisori si imparitul lor, pus in plic si facut etichete si alte maruntisuri din astea, la asta ma refeream. putem dezbate mult si bine pe diverse aspecte colaterale intrebarii, fapt e ca suntem de acord ca aspectul fizic totusi conteaza in viata profesionala happy

| mixxjim a răspuns:

Se spune ca nu conteaza, dar conteaza. E drept ca daca esti super-destept si nu esti foarte aratos nu inseamna ca nu realizezi nimic dar psihologic vorbind aspectul fizic favorizeaza chiar si in mod involuntar o evolutie mai buna pentru simplul fapt ca oricine prefera sa priveasca si sa aiba de-a face cu persoane dragute, cand vezi pe cineva frumos parca fara sa vrei esti mai amabil si vrei s-o ajuti. Exista si reversul medaliei insa, sa nimeresti peste persoane care sa vrea favoruri sexuale de la acea frumusete (ori fata, ori baiat) sau dimpotriva, sa dai peste vreun sef invidios - in special in cazul femeilor - care sa faca viata un iad persoanei respective doar pentru ca arata mai bine ca ea happy

| strengaritzza a răspuns:

Aspectul fizic conteaza in modeling, insa daca ai un loc de munca unde trebuie sa gandesti cu capul si trebuie sa iti folosesti gandirea nu cred ca angajatorul daca te vede ca arati intr-un anmit fel, nu te angajeaza. Daca esti gras, s-au daca ai un anumit defect. Asta nu conteaza. Degeaba vine un fotomodel in fata ta si nu stie absolut nimic. Eu asa gandesc. La locul de munca gandesti cu capul nu cu fizicul happy.
Cred ca eu gandesc bine, nu? Se cauta oameni care au un bagaj de cunostinte dezvoltat nu persoane rupte din soare.

| ElaIliesi a răspuns:

Depinde de cat de atent e angajatorul la asta si daca nu e cumva un job in domeniul fashion/beaty/health, in rest daca ai inteligenta si sarm poti obtine orice job

| scumpika89 a răspuns:

Da cateodata conteaza si aspectul fizic dar tu candesti cu capul trebuie sa ai cap in primul rand

| Maryaaaaaaa a răspuns:

Asa cum ceilalti ti-au zis asa iti zic si eu. Da conteaza intr-o oarecare masura depinde despre ce domeniu vorbim. Excluzand modeling-ul si alte domenii adiacente mai avem de exemplul domeniul de marketing si relatii publice. Aici de cele mai multe ori trebuie sa participi la targuri expozitii, conferinte, etc sa intri in contact cu oamenii care pot deveni clienti ai companiei respective si stii si tu ca in ziua de azi una e cand interactionezi cu cineva estetic fie ca e fata fie ca e baiat si alte e cand intrii in contact vizual cu cineva inestetic, banuiesc ca esti de acord cu mine.
Imaginea in ziua de azi conteaza foarte mult sa stii.
Dar daca nu esti o persoana foarte estetica nu inseamna ca nu vei reusi in cariera profesionala. De exemplu despre programatori se spune ca nu sunt cele mai ingrijite si frumoase persoane aici iti pot confirma si eu lucrul asta deoarece la fostul job aveam astfel de persoane. Dar programatorii castiga destul de bine. Mai sunt contabilii unde iar nu trebuie sa fi vreun etalon in frumusete ca sa devii contabil care in ziua de azi este bine platit depinde la ce firma lucrezi.
Ca o conluzie, aspectul conteaza destul de mult pentru joburile care presupun interactiunea cu oamenii dar asa cum au zis si altii conteaza si sa ai ceva in cap. Ca sa raman la exemplul
cu marketingul, relatiile publice, degeaba esti aratos daca nu ai o dictie buna, un vocabular si lexic dezvoltat deoarece nu vei fi in stare sa interactionezi cu acei oameni sa porti o discutie cu acestia.

| Maryaaaaaaa a răspuns (pentru Maryaaaaaaa):

Scuze de greselile gramaticale!