| xrapalexx a întrebat:

Buna, daca plec fara preaviz de la locul de munca ma afecteaza cu ceva daca vreau sa ma angajez dupa la alt loc de munca? Sunt in Germania si nu stiu daca si aici e la fel ca in Romania

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti fii executat disciplinar si in anumite situatii poti fii obligat sa platesti pagube materiale, daca ei pierd afacere din cauza ta.

| Wr3nch a răspuns:

Pai ce scrie in contractul pe care l-ai semnat? Acolo zice daca ai oreaviz sau nu.

| mi25 a răspuns:

Noul angajator se poate interesa de ce ai plecat de la vechiul loc de munca. Multi o fac.
Am mai scris: daca de tine depinde terminarea unor lucrari sau a unor comenzi la timp, te poate da in judecata pentru daune-interese.

| Vântulalb a răspuns:

Fii atent ca la ei regulile sunt mai aspre decat in Romania. SI SE APLICA!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spunele că ai o boală extrem de contagioasă și nu mai poți iesi din casă două săptămâni. după două saptămâni repetă scenariul. happy

| IceRope a răspuns:

Citește contractul individual de muncă.

| NisipLaMare a răspuns:

Nu ai cum sa pleci fara preaviz te intelegi cu ei, eventual iti iei toate zilele de concediu.
Este bine ca noul angajator sa fie informat ca tu lucrezi si trebuie sa iti dai demisia sa vi la el.

Ar fi bine sa iti iei de la ultimul loc de munca o recomandare pe nume Zeugnis. Te va ajuta pe viitor.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NisipLaMare):

Pe Românește se numeste : scrisoare de rocomandare.
Poate o sa ai nevoie candva in
Romania nu sti.